Premier: szczepienia przeciwko koronawirusowi w lutym lub marcu

2020-12-03 11:13 aktualizacja: 2020-12-03, 23:17
Szczepionki na koronawirusa w lutym lub marcu. Fot. PAP: Łukasz Gągulski
Szczepionki na koronawirusa w lutym lub marcu. Fot. PAP: Łukasz Gągulski
Luty lub marzec - taką datę rozpoczęcia masowych szczepień przeciwko koronawirusowi podał premier Mateusz Morawiecki. Na piątek zapowiedziana jest konferencja dotycząca szczegółowej procedury przeprowadzania szczepień.

"Szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczną się pewnie od lutego, może od marca; będą przeprowadzane m.in. w szpitalach rezerwowych - przypomniał w krótkim materiale wideo opublikowanym w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował o solidarność i ostrożność w czasie pandemii koronawirusa.

"Pamiętajmy, że przeciwnik, z którym walczymy jest zwodniczy i groźny, nasze przewidywania związane ze spadkiem zachorowań po wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa sprawdzają się, ale pandemia na pewno nie powiedziała ostatniego słowa" - mówił szef rządu.

"Do momentu rozpoczęcia powszechnych szczepień musimy być zmobilizowani i stosować się do zasad pandemicznych" - dodał.

Morawiecki przypominał również o roli szpitali rezerwowych, które - jak dodał - stanowią "bufor" w razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Poinformował, że obecnie wolnych jest połowa łóżek "covidowych" oraz 1/3 respiratorów.

Gdzie się zaszczepimy

"Szpitale rezerwowe przygotowujemy na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemicznej, ale ich znaczenie będzie ogromne, kiedy na początku przyszłego roku rozpoczniemy szczepienia przeciw COVID-19. Pewnie od lutego, może od marca, ale mam nadzieję, że jak najszybciej - to zależy od tego, jak szybko Europejska Agencja Leków będzie w stanie zatwierdzić szczepionki" - powiedział premier.

Szpitale rezerwowe mają być jednym z czterech miejsc, w których prowadzone będą szczepienia. W środę kancelaria premiera poinformowała, że szczepienia przeciw COVID-19 prowadzone będą w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz we wspomnianych centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Szczegóły dotyczące szczepień mamy poznać w piątek.

- W piątek przed południem  odbędzie się konferencja, na której ogłosimy, jak będzie wyglądała procedura szczepień; zostanie też uruchomiony na stronie NFZ  formularz zgłoszeniowy dla wszystkich podmiotów leczniczych, które chcą brać udział w szczepieniu - zapowiedział w rozmowie z " Super Expressem" szef KPRM Michał Dworczyk.

Pieniądze są

- Mamy pieniądze w finansach publicznych, żeby zapłacić za projekt szczepień - zapewnił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak dodał, środki zaoszczędzone w administracji zostaną przeznaczone na zakup szczepionek przeciwko koronawirusowi. Koszt zakupu szczepionek to, jak powiedział premier od 5 do 10 mld zł. "To bardzo wysoki koszt dla Polski, ale stać nas na niego; musi być nas na niego stać. Dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie" - podkreślił szef rządu.

autorzy: Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak, Magdalena Jarco