Michał Dworczyk: jeszcze w tym roku 300 tysięcy sztuk szczepionek trafi do Polski

2020-12-26 15:51 aktualizacja: 2020-12-27, 06:19
Szef KPRM Michał Dworczyk w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Szef KPRM Michał Dworczyk w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Jeszcze w tym roku 300 tysięcy sztuk szczepionek trafi do Polski - poinformował w sobotę szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk informacje dotyczące szczepionek przekazał w sobotę popołudniu na Twitterze. "W najbliższych godzinach do 72 szpitali węzłowych przekazanych zostanie 10 tys. szczepionek na koronawirusa. Następnie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego" - podkreślił.

Jak dodał, "kolejna dostawa szczepionek (ok. 300 tys. sztuk) trafi do Polski jeszcze w tym roku".

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił w sobotę ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski