O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PKB w 2016 r. wzrósł realnie o 2,8 proc. rok do roku

PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc., wobec wzrostu w wysokości 3,9 proc. w 2015 r. - podał we wtorek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Przemyśl, 26.01.2017. Banknoty.  PAP © 2017 / Darek Delmanowicz
PAP © 2017 / Darek Delmanowicz / Przemyśl, 26.01.2017. Banknoty. PAP © 2017 / Darek Delmanowicz

Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP spodziewali się wzrostu PKB o 2,7 proc.

Zgodnie z komunikatem GUS wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2016 r. wzrosła o 2,7 proc. w porównaniu z 2015 r., wobec wzrostu o 3,8 proc. w 2015 r., natomiast wartość dodana brutto w przemyśle w 2016 r. wzrosła o 3,5 proc. w porównaniu z 2015 r., wobec wzrostu o 6,5 proc. w 2015 r.

"Wartość dodana brutto w budownictwie w 2016 r. w porównaniu z rokiem 2015 spadła o 11,9 proc., wobec wzrostu o 3,8 proc., w 2015 r. Wartość dodana brutto w handlu i naprawach w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 5,4 proc., wobec wzrostu o 3,7 proc. w 2015 r. Wartość dodana brutto w transporcie i gospodarce magazynowej w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 6,4 proc., wobec spadku o 3,4 proc. w 2015 r." - podał GUS.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego w 2016 r. popyt krajowy wzrósł realnie o 2,8 proc., podczas gdy w 2015 r. popyt krajowy wzrósł o 3,4 proc. przy wzroście PKB o 3,9 proc. "Spożycie ogółem w 2016 r. przekroczyło poziom z 2015 r. o 3,6 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,6 proc., (w 2015 r. odpowiednio wzrost: o 3,0 proc. oraz o 3,2 proc.)" - dodano. (PAP)

mmu/ pad/

Tematy

Zobacz także

  • Ołena Kondratiuk. Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Ołena Kondratiuk. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Gdańsk. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy dziękowała Polsce

  • Bundestag. Fot. PAP/EPA/	CLEMENS BILAN (zdjęcie ilustracyjne)
    Bundestag. Fot. PAP/EPA/ CLEMENS BILAN (zdjęcie ilustracyjne)

    Bundestag: Polska powinna być traktowana jak równy partner

  • Flagi Polski i Ukrainy. Fot. PAP/	Rafał Guz
    Flagi Polski i Ukrainy. Fot. PAP/ Rafał Guz

    Ukraina apeluje do Polski: zjednoczenie zawsze wzmacniało bezpieczeństwo i wolność obu narodów

  • Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Ołeksandr Miszczenko. Fot. PAP/EPA/	TOMS KALNINS
    Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Ołeksandr Miszczenko. Fot. PAP/EPA/ TOMS KALNINS

    Wiceszef MSZ Ukrainy spotkał się z chargé d’affaires RP w Kijowie. Omówiono kwestie historyczne

Serwisy ogólnodostępne PAP