Semeniuk: w walce z pandemią nie ma czasu na punktowe otwieranie poszczególnych gałęzi gospodarki

2021-01-13 18:27 aktualizacja: 2021-01-13, 21:28
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Fot. PAP/Mateusz Marek
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Fot. PAP/Mateusz Marek
W momencie walki z pandemią nie ma czasu i miejsca na łamanie prawa i punktowe otwieranie się poszczególnych gałęzi gospodarczych - uważa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Bunt na pokładzie i duża ilość emocji nie służą przyspieszeniu zwalczenia Covid-19 - dodała.

Semeniuk w środę w Programie 1 Polskiego Radia była pytana o to, jakie jest stanowisko resortu wobec zapowiedzi bojkotu lockdawnu i otwierania swoich różnych działalności gospodarczych, mimo obostrzeń.

"Stanowisko resortu, jak i całej Rady Ministrów i całego rządu jest jednoznaczne. Nie ma czasu i miejsca w momencie walki z pandemią na łamanie prawa i punktowe otwieranie się poszczególnych gałęzi gospodarczych. Im szybciej to zrozumiemy, im szybciej nasze działania będą wspólnotowe, to łatwiej nam będzie już - mam nadzieję - w sposób permanentny po prostu gospodarkę uwolnić" - powiedziała Semeniuk.

Jak dodała, "to wszystko jest kompatybilne w ramach współpracy przy całym projekcie narodowych szczepień".

Rząd cały czas przedstawia różne warianty pomocy z budżetu państwa 

"I tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość, i taki mój apel do przedsiębiorców o jeszcze chwilę cierpliwości. Naprawdę te rozwiązania i narzędzia, o których my debatujemy, rozmawiamy, czego efektem jest chociażby rozszerzenie Tarczy Finansowej 2.0 o kolejne siedem kodów PKD, to jest właśnie wynik naszych konsultacji i rozmów z przedsiębiorcami. Taki bunt na pokładzie i duża ilość emocji z tym związana naprawdę nie służy przyspieszeniu zwalczenia pandemii Covid-19" - powiedziała.

Semeniuk przyznała, że rozumie, iż po 10 miesiącach trwania pandemii przedsiębiorcami "mogą kierować bardzo duże pokłady emocji". "Jesteśmy oczywiście w stanie to zrozumieć. (...) Nie stawiamy już kropki nad +i+, i nie mówimy, że to wszystko, co żeśmy zaproponowali samorządom czy przedsiębiorcom. My pracujemy cały czas nieustannie, jesteśmy w dialogu z przedsiębiorcami i różnego rodzaju warianty pomocy z budżetu państwa przedstawiamy. Musimy wiedzieć oczywiście o tym, że mamy określony budżet i w ramach tego budżetu funkcjonujemy" - tłumaczyła. (PAP)

Autorka: Aneta Oksiuta

mmi/