Turcja dopuściła do użytku chińską szczepionkę przeciw Covid-19

2021-01-13 18:34 aktualizacja: 2021-01-13, 18:42
Istambuł. Fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA
Istambuł. Fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA
Turecki regulator medyczny warunkowo dopuścił do użytku w tym kraju szczepionkę przeciw Covid-19, produkowaną przez chińską firmę Sinovac - poinformowała w środę agencja Anatolia. W czwartek mają się rozpocząć szczepienia w całym kraju.

Turcja otrzymała już 3 mln z 50 mln zamówionych dawek szczepionki CoronaVac, produkowanej przez pekińską firmę Sinovac Biotech. W sprawie szczepionek przeciw Covid-19 rząd prowadzi również rozmowy z rosyjskim producentem preparatu Sputnik V oraz firmami Pfizer i BioNTech - pisze agencja Reutera.

Turecka Agencja Leków i Wyrobów Medycznych przez dwa tygodnie badała substancję, zanim dopuściła ją na rynek.

Minister zdrowia Turcji: szczepienia w całym kraju rozpoczną się w czwartek i najpierw obejmą personel medyczny

Minister zdrowia Fahrettin Koca ogłosił, że szczepienia w całym kraju rozpoczną się w czwartek i najpierw obejmą personel medyczny. Dodał, że on, a także członkowie doradzającego w sprawie epidemii komitetu naukowego otrzymają szczepionkę jeszcze w środę.

Według prowadzonych w Brazylii badań klinicznych substancja zapobiega zachorowaniu na Covid-19 w 50,4 proc. przypadków i ma 78-proc. skuteczność w ochronie przed ciężkim, wymagającym hospitalizacji przebiegiem choroby. Podawana w dwóch dawkach szczepionka używana jest już w Chinach, od środy również w Indonezji.

W Turcji w tym tygodniu diagnozowano średnio ponad 10,8 tys. nowych infekcji koronawirusem dziennie, a na Covid-19 każdego dnia umierało 181 chorych - wynika z zestawienia agencji Reutera. Od początku epidemii SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 2,3 mln osób, z których ponad 23 tys. zmarło.(PAP)

mst/