Rzymski łuk triumfalny zostanie oczyszczony bakteriami

2021-01-14 11:47 aktualizacja: 2021-01-14, 11:55
Forum Romanum, gdzie stoi rzymski łuk triumfalny Septymiusza Sewera. Fot. PAP/EPA (LUCIANO DEL CASTILLO)
Forum Romanum, gdzie stoi rzymski łuk triumfalny Septymiusza Sewera. Fot. PAP/EPA (LUCIANO DEL CASTILLO)
Słynny rzymski Łuk Septymiusza Sewera, stojący na Forum Romanum zostanie wyczyszczony bakteriami. Zabytek, zbudowany na początku III wieku nie był restaurowany od 40 lat.

Dyrektor parku archeologicznego w Wiecznym Mieście, Alfonsina Russo zapowiadając rozpoczęcie prac w najbliższych dniach wyjaśniła, że wykorzystana będzie w ich trakcie eksperymentalna technika z użyciem bakterii, opracowana przez konserwatora zabytków Alessandro Lugariego. 

Rzymski łuk triumfalny będzie podlegał renowacji

Na powierzchnię zabytku eksperci nałożą warstwę żelu, który pozostanie tam jakiś czas, aby zaczął działać. Już wcześniej metoda ta okazała się skuteczna w przypadku malowideł.

Jeśli i tym razem spełni oczekiwania, zostanie też użyta podczas prac konserwacyjnych innych zabytków na obszarze archeologicznym  Koloseum i Forum Romanum - podkreślono.

Prace na łuku, mającym 25 metrów szerokości i 23 metry wysokości potrwają 7 miesięcy. 

Budowla została wzniesiona w 203 roku z marmuru ku czci Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety upamiętnia zwycięstwa tego cesarza nad Partami. 

Jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi mitologiczne bóstwa i personifikacje pór roku, a także sceny z wypraw wojennych. (PAP)
 

kgr/