Tajwan. Prezydent Caj odbyła rozmowę z ambasador USA przy ONZ

2021-01-14 12:17 aktualizacja: 2021-01-14, 12:26
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen w trakcie konferencji prasowej. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen w trakcie konferencji prasowej. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen rozmawiała z ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Kelly Craft - potwierdziło w czwartek biuro szefowej państwa. Rozmowa w formie wideokonferencji odbyła się po odwołaniu przez stronę amerykańską wizyty Craft na Tajwanie.

Craft miała przybyć do Tajpej w środę, a jej wizyta miała potrwać trzy dni. W programie miała spotkania z wysokimi rangą  przedstawicielami tajwańskich władz, w tym z prezydent Caj i ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu. Wizyta została jednak odwołana zalewie jeden dzień przed planowanym przylotem. Jak tłumaczono, było to konieczne w celu zapewnienia płynnego przekazania władzy administracji prezydenta elekta Joe Bidena.

Chiny wyraziły sprzeciw wobec tej wizyty ostrzegając, że Waszyngton "igra z ogniem".

Rozmowa z ambasador USA przy ONZ to kolejny krok w budowaniu relacji Tajwanu i USA

Podczas wideokonferencji prezydent i ambasador rozmawiały na tematy takie jak członkostwo Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, pogłębianie relacji tajwańsko-amerykańskich, wspólne wartości demokratyczne oraz wymiana zasobów dydaktycznych. W rozmowie wziął również udział zastępca asystenta sekretarza ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku w Departamencie Stanu USA David Feith oraz szef tajwańskiej dyplomacji.

W oświadczeniu biura Caj wskazano, że prezydent podczas rozmowy podziękowała ambasador za jej dotychczasowe wsparcie dla Tajwanu oraz wyraziła nadzieję na jej wizytę w niedalekiej przyszłości.

W oświadczeniu wskazano, że jednym z tematów rozmów było również członkostwo Tajwanu w strukturach ONZ, z którego Tajwan jest wykluczony. Craft miała obiecać, że w przyszłości będzie nadal promowała członkostwo Tajwanu w tej organizacji oraz podkreślać rolę, jaką Tajwan może odegrać w społeczności międzynarodowej.

Ambasador na Twitterze wskazała, że rozmowa dotyczyła dotychczasowych sukcesów Tajwanu w zwalczaniu pandemii Covid-19 oraz tego, jak dużo Tajwan może wnieść do społeczności międzynarodowej w dziedzinach takich jak technologie czy zdrowie.

„Niestety Tajwan nie może podzielić się tymi sukcesami w ONZ, włączając w to Światową Organizację Zdrowia, w wyniku blokowania (członkostwa Tajwanu) przez ChRL (w tych organizacjach). Jeżeli pandemia nas czegoś nauczyła, to tego, że większa ilość informacji oraz przejrzystość są często odpowiedzią samą w sobie” - napisała Craft na Twitterze. „Podkreśliłam w rozmowie z prezydent Caj, że Stany Zjednoczone stoją zawsze po stronie Tajwanu jako przyjaciel i partner oraz (że oba kraje) będą stać zawsze ramię w ramię jako filary demokracji” -  dodała.

W sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że USA zniosą restrykcje w kontaktach z Tajwanem, obowiązujące od czasu zerwania oficjalnych relacji między krajami w 1979 roku. Tajwan przyjął tę deklarację z entuzjazmem, media w Pekinie określiły ją zaś jako złośliwą próbę wyrządzenia długotrwałych szkód relacjom chińsko-amerykańskim i dowód, że Pompeo nie jest zainteresowany pokojem na świecie.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)
kgr/

TEMATY: