Krajowa Rada Sądownictwa odwołała sędziego Leszka Mazura z funkcji przewodniczącego

2021-01-14 13:30 aktualizacja: 2021-01-14, 19:19
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur podczas otwarcia uroczystych obchodów 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur podczas otwarcia uroczystych obchodów 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Krajowa Rada Sądownictwa odwołała w czwartek w głosowaniu przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura i rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę. Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski.

Za odwołaniem Mazura głosowało 13 członków Rady, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. W kolejnych głosowaniach KRS zdecydowała o odwołaniu Macieja Mitery ze stanowisk: członka prezydium i rzecznika prasowego.

W czwartek podczas niejawnej części posiedzenia KRS członek Rady sędzia Marek Jaskulski złożył wniosek o odwołanie ze stanowisk Leszka Mazura i Macieja Miterę w związku z "utratą zaufania".

Sędzia Mazur w rozmowie z PAP powiedział, że absolutnie nie czuje się winny. Dopytywany, czy dostrzega w tej sytuacji czynniki polityczne odparł, że nie dostrzega ich. "Ja nie uczestniczę w walce politycznej, dlatego nie ma się za co mścić" - dodał.

Jego zdaniem żądanie odwołania go z funkcji ma związek ze sporem w KRS dotyczącym zmiany regulaminu pracy komisji. Jak dodał wniosek o odwołanie związany jest też z udostępnieniem przez niego i rzecznika Rady części protokołów z obrad komisji KRS. "To się części członków Rady nie spodobało" - podkreślił. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński, Sonia Otfinowska
 

kgr/