O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl: PiS - 39,6 procent, KO - 22,1 procent, Polska 2050 - 12,9 procent

PiS - 39,6 proc., KO - 22,1 proc., Polska 2050 - 12,9 proc. - na takie poparcie mogłyby liczyć te ugrupowania, gdyby wybory były w najbliższą niedzielę; do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica (10,2 proc.), PSL (6,6 proc.) i Konfederacja (6 proc.) - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl.

Mieszkańcy Krakowa. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Mieszkańcy Krakowa. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

W opublikowanym w sobotę sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl zadano ankietowanym pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?".

Według badania, PiS mógłby liczyć na 39,6 proc. głosów (wzrost o 0,4 pkt proc. w porównaniu z sondażem z 28-29 grudnia ub. r.), co dałoby 225 mandatów (mniej o 10).

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 22,1 proc. (spadek o 1,5 pkt proc., 109 mandatów, czyli mniej o 25).

Trzecie miejsce przypadłoby Polsce 2050 Szymona Hołowni, na którą chcciałoby zagłosować 12,9 proc. ankietowanych (bez zmian), co przekłada się na 59 mandatów.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) – 10,2 proc. (spadek o 0,7 pkt proc., 39 mandatów, czyli o 10 mniej), Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska – 6,6 proc. (spadek o 0,8 pkt proc., 19 mandatów, czyli mniej o 11) oraz Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, Korona) – 6 proc. (wzrost o 1,2 pkt proc., 9 mandatów, czyli spadek o 2 mandaty).

Poza parlamentem znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15 (do listopada w Koalicji Polskiej z PSL), które mogłoby liczyć na 2,3 proc. poparcia (bez zmian). Odpowiedź "Inni" wybrało 0,3 proc. respondentów (spadek o 0,9 pkt proc., 1 mandat).

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 51 proc.

Pracowania Estymator przeprowadziła to badanie w dniach 14-15 stycznia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1020 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

mst/

Zobacz także

  • Liderzy AFD: Alice Weidel i Tino Chrupalla. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Liderzy AFD: Alice Weidel i Tino Chrupalla. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Skrajna prawica w Niemczech z rekordowym poparciem. Zmiana na podium

  • Rafał Trzaskowski; Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Polak/Szymon Pulcyn
    Rafał Trzaskowski; Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Polak/Szymon Pulcyn

    Najnowszy sondaż. Kogo poprą wyborcy przegranych w pierwszej turze?

  • Pałac Prezydencki. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Pałac Prezydencki. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP
    Wybory

    Pierwsza tura wyborów. "Tego nie doszacowały instytuty badawcze"

  • Fot. PAP
    Fot. PAP

    Wybory prezydenckie 2025. Ostatni sondaż CBOS przed wyborami

Serwisy ogólnodostępne PAP