"New York Times": Polska wśród krajów, które najhojniej wsparły artystów w czasie pandemii

2021-01-17 09:43 aktualizacja: 2021-01-17, 09:50
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Fot. PAP/Marcin Gadomski
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Fot. PAP/Marcin Gadomski
"New York Times" wymienia Polskę wśród 8 krajów (w tym czterech europejskich), które najhojniej wsparły artystów i ludzi kultury podczas pandemii COVID-19 - podało w niedzielę MKiDN na swojej stronie.

Jak napisano, pod koniec grudnia Kongres USA przyjął wart prawie 900 mld dolarów pakiet pomocowy, który ma pomóc w walce z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w USA. Znalazły się w nim również środki przeznaczone na wsparcie dla sektora kultury.

Wsparcie dla artystów w dobie koronawirusa. Polska w czołówce hojnych krajów

Jak podkreśla cytowany przez resort kultury komentator "New York Times", stało się to pół roku po tym, jak inne państwa podjęły działania łagodzące wpływ skutków pandemii na środowiska artystyczne i instytucje kultury. "Dziennik wskazuje przy tym 8 państw, których pomoc dla artystów była najbardziej hojna. W tym gronie znalazły się cztery państwa europejskie – Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, która m.in. przeznaczyła 400 mln zł (ok. 100 mln EUR) na Fundusz Wsparcia Kultury" - poinformował MKiDN.

Ministerstwo przypomniało, że poza przywołanym w artykule "New York Times" Funduszem, zorganizowało wsparcie wielowymiarowe, którego wartość w 2020 r. szacowana jest na ok. 6 miliardów zł. "Stało się tak m.in. dlatego, że niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury w marcu 2020 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze" - podano.

Przypomniano, że dzięki staraniom MKiDN kultura mogła liczyć na wielomilionową pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów, osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych w ramach sześciu Tarcz Antykryzysowych. Wśród dostępnych rozwiązań były m.in. świadczenia postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, dofinansowanie kosztów wynagrodzeń, zwolnienia z ZUS, pożyczki obrotowe i pożyczki niskooprocentowane dla przedsiębiorców. Ostatnia, szósta Tarcza Antykryzysowa z grudnia 2020 r. wprowadziła możliwość uzyskania świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS dla freelancerów oraz przepisy znacznie rozszerzające dostępność przedsiębiorców z sektora kultury do narzędzi wparcia finansowego (Tarcza Antykryzysowa 6.0 – zwiększone wsparcie finansowe dla sektora kultury). Branża kultury może również skorzystać z rozwiązań Tarczy Finansowej 2.0. (Tarcza Finansowa 2.0 także dla kultury).

Wsparcie dla artystów w dobie koronawirusa. Pomoc dla konkretnych dziedzin

Szczególne rozwiązania wprowadzone dzięki Tarczom Antykryzysowym to program "Kultura w sieci", specjalne wsparcie dla branży filmowej, Fundusz Wsparcia Kultury, wsparcie dla opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników instytucji kultury, wsparcie NGO, vouchery, na które mogły być wymieniane zobowiązania instytucji kultury, które nie mogły być dotrzymane, np. niewykorzystane bilety na wydarzenia kulturalne. Zwiększono pule budżetu pomocy socjalnej oraz stypendiów ministra. (PAP)

Autor: Olga Łozińska
kgr/