W Alwerni odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego

2021-01-18 19:02 aktualizacja: 2021-01-19, 07:17
W Alwerni odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego. Premier Mateusz Morawiecki dziękując za inicjatywę, podkreślał, że to zaszczyt, który należy się wszystkim ludziom, z którymi jego ojciec szedł drogą do wolnej Polski.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci b. działacza opozycji demokratycznej, b. przywódcy Solidarności Walczącej, także b. marszałka seniora wzięli także udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila.

Premier wyraził wdzięczność inicjatorom uhonorowania jego zmarłego przed dwoma laty ojca. "Ten zaszczyt należy się wszystkim ludziom, z którymi szedł przez drogę do wolnej Polski, ludziom Solidarności, ludziom Solidarności Walczącej" - podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że podczas II wojny światowej w Alwerni ukrywał się rtm. Witold Pilecki i, jak dodał, to zaszczyt, że pamiątkowa tablica pojawiła się właśnie w tym mieście. "To zaszczyt (...), że tu będzie ten punkt orientacyjny, drogowskaz wolnych Polaków, drogowskaz, który ma wskazywać drogę do lepszej, solidarnej Polski" - powiedział Morawiecki. (PAP)

Autorzy: Marta Rawicz, Nadia Senkowska

io/