Zmarła Maria Koterbska, dama polskiej piosenki. Już nikt nie zaśpiewa tak, jak ona "Złotego pierścionka" ani „Karuzeli"

2021-01-18 22:16 aktualizacja: 2021-01-19, 09:58
 Maria Koterbska, piosenkarka, której przeboje „Brzydula i rudzielec”, „Augustowskie noce”, „Karuzela”, „ Parasolki” czy „Serduszko puka w rytmie cha-cha” śpiewała w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku cała Polska. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Maria Koterbska, piosenkarka, której przeboje „Brzydula i rudzielec”, „Augustowskie noce”, „Karuzela”, „ Parasolki” czy „Serduszko puka w rytmie cha-cha” śpiewała w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku cała Polska. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Maria Koterbska, wielka dama polskiej piosenki, bielszczanka, zmarła w poniedziałek w Bielsku-Białej. Miała 96 lat – poinformował późnym wieczorem prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Koterbska miała wybitny, cudnie wibrujący głos i wybitne wyczucie łączenia rytmu z wykonywanymi utworami. Wielu uznawało ją za jedyną w latach jej działania polską wokalistkę, która potrafiła łączyć melodyjność ze swingiem i jazzem.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak +Karuzela+, +Serduszko puka w rytmie cza-cza+, +Augustowskie noce+ i wiele innych" – napisał samorządowiec na swoim profilu facebookowym.

Klimaszewski, składając bliskim kondolencje, dodał: "Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt".

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: "Karuzelę", "Rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki" śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.

Jako jedna z niewielu w Polsce cudownie "swingowała", a nawet "jazzowała". Przez wielu krytyków, także zagranicznych, uznawana była za jeden z najlepszych polskich i światowych głosów, choć niedoceniana oficjalnie, jej wykonania piosenek śpiewały i wciąż śpiewają kolejne pokolenia Polaków, a nowe wersje jej przebojów wykonują kolejne gwiazdy polskiej estrady.

W życiu prywatnym Maria Koterbska była matką aktora i kompozytora Romana Frankla.

W 1999 r. Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

io/ mar/

TEMATY: