O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tatry. Porwani przez lawinę śnieżną mężczyźni trafili do szpitala

Ratownicy TOPR przetransportowali na pokładzie śmigłowca do zakopiańskiego szpitala dwóch mężczyzn, których w sobotę porwała lawina śnieżna w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego.

Śmigłowiec TOPR nad lądowiskiem przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Śmigłowiec TOPR nad lądowiskiem przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Turyści nie doznali poważniejszych obrażeń. O własnych siłach opuścili pokład śmigłowca przy zakopiańskim szpitalu. Mężczyźni poruszali się po górskim szlaku na nartach turowych, kiedy około południa porwała ich lawina.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

Więcej

Dwaj poszkodowani podczas lawiny w Tatrach (P i 2P), na lądowisku TOPR przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem, 30 bm. Trwa akcja ratunkowa po lawinie, która zeszła w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Dwaj poszkodowani podczas lawiny w Tatrach (P i 2P), na lądowisku TOPR przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem, 30 bm. Trwa akcja ratunkowa po lawinie, która zeszła w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Wydobyto dwóch mężczyzn porwanych przez lawinę w Tatrach. Są cali i zdrowi

Tatrzański Park Narodowy: szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem, a przebieg niektórych z nich jest niewidoczny. Utrudnieniem jest silny wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego, jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN. (PAP)

autor: Szymon Bafia

lp/

Zobacz także

  • Alpy we Włoszech, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANSA/STRINGER
    Alpy we Włoszech, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANSA/STRINGER

    Śmiertelna lawina na północy Włoch. Odnaleziono ciała kolejnych wspinaczy

  • Alpy w Austrii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH
    Alpy w Austrii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH

    Tragedia w słoweńskich Alpach. Trzy osoby zginęły w lawinie

  • Zachód księżyca nad słowackimi Tatrami, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Grzegorz Momot
    Zachód księżyca nad słowackimi Tatrami, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Lawina w Tatrach słowackich. Nie żyje skialpinista, drugi ewakuowany

  • Tatry. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Tatry. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Intensywna niedziela ratowników TOPR w Tatrach. Nocne poszukiwania turystki i przysypani lawiną

Serwisy ogólnodostępne PAP