Uniwersytet Oksfordzki zapewnia: szczepionka AstraZeneca skuteczna w 76 procentach

2021-02-02 20:37 aktualizacja: 2021-02-03, 08:18
Ampułka ze szczepionką Covid-19. Fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Ampułka ze szczepionką Covid-19. Fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Uniwersytet Oksfordzki poinformował we wtorek, że opracowana przez jego naukowców i koncern AstraZeneca szczepionka przeciw Covid-19 jest w 76 proc. skuteczna przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki; po drugim zastrzyku odporność na koronawirusa rośnie.

Uniwersytet poinformował też, że najnowsze ustalenia stanowią argument na poparcie decyzji brytyjskiego rządu o wydłużeniu do 12 tygodni okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, aby szybko zaszczepić jak największą część populacji.

Koncern zaaprobował strategię brytyjskich władz i podkreślił, że do terminu podania dawki przypominającej można podchodzić elastycznie. Badania efektywności preparatu AstraZeneca przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Republice Południowej Afryki.

Firma broni skuteczności swojego preparatu u osób powyżej 65. roku życia po pojawiających się w ostatnim czasie wątpliwościach w tej kwestii. "Najnowsze analizy (...) potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia" - powiedział w czwartek rzecznik grupy.

W ubiegłym tygodniu komisja ds. szczepionek berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat firmy AstraZeneca był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. RKI również uzasadnił swoją rekomendację  niewystarczającą ilością danych z badań nad tą szczepionką. Minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że w przypadku szczepionki AstraZeneca będzie uwzględniany "czynnik wieku".

Szczepionka AstraZenecka. Wprowadzono ograniczenia wiekowe 

W zeszłym tygodniu eksperci ds. szczepionek działający w ramach ministerstwa zdrowia Niemiec zalecili stosowanie szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19 tylko u osób w wieku 19-64 lata. Decyzję uzasadniono niewystarczającą ilością danych na temat działania preparatu u starszych grup pacjentów.

Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS), który zatwierdził we wtorek do użytku szczepionkę firmy, wydał rekomendację, aby szczepionkę przyjmowały osoby poniżej 65. roku życia. Jak wskazał, zalecenia dot. ograniczenia wiekowego wydano ze względu na brak wystarczających danych na temat skuteczności preparatu w grupie wiekowej powyżej 65 lat.

W Polsce, jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, szczepionka AstraZenecki będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia. 

Autorka: Katarzyna Stańko 

mmi/