Rzeczniczka Porozumienia: Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji w tym tygodniu

2021-02-08 09:46 aktualizacja: 2021-02-08, 13:24
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji, które odbędzie się w tym tygodniu - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Porozumienia posłanka Magdalena Sroka.

Jako pierwsze nieoficjalne informacje na ten temat podało radio RMF FM. Rada Koalicji to organ Zjednoczonej Prawicy składający się z liderów i przedstawicieli wszystkich ugrupowań koalicyjnych - PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

"Prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji, które odbędzie się w tym tygodniu" - powiedziała PAP rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Zawieszenie ma związek z bieżącą sytuacją w partii

Według nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w Porozumieniu zawieszenie obecności na Radzie Koalicji ma związek z bieżącą sytuacją w partii oraz reakcjami mediów publicznych. "Ma to związek z bieżącą sytuacją w partii oraz zachowaniem mediów publicznych, które odwołały występy wszystkich polityków Porozumienia i zaczęły zapraszać byłych polityków Porozumienia, przedstawiając ich jako obecnych w absolutnie nieuprawniony sposób" - powiedział PAP jeden z polityków Porozumienia.

W Porozumieniu toczy się spór ws. kierownictwa partii. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek prezesa Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono.

4 lutego Krajowy Sad Koleżeński Porozumienia dokonał analizy prawnej statutu i uchwał władz krajowych w związku z wpłynięciem wniosków o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego w sprawie kadencji prezesa Porozumienia i o stwierdzenie nieważności uchwał podejmowanych przez Prezydium Zarządu Krajowego.

W oświadczeniu przesłanym PAP w niedzielę wskazano, że, że Jarosław Gowin nie może się już "uważać za prezesa", a do czasu wyboru nowych władz tę funkcję pełnić ma Przewodniczący Konwencji Krajowej Adam Bielan. (PAP)

Autor: Mateusz Roszak

mmi/