Rzecznik MZ: w najbliższym czasie nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów

2021-02-08 13:15 aktualizacja: 2021-02-08, 15:40
 Uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała na dotychczasowym, stabilnym poziomie, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów – oświadczył w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Decyzja może zapaść w najbliższym czasie.

Rzecznika MZ zapytano podczas konferencji prasowej o dostęp do usług medycznych, m.in. "na jakiej zasadzie komercyjną działalność może prowadzić prywatne medyczne spa, a nie mogą prowadzić uzdrowiska i sanatoria".

Andrusiewicz wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem każdy pacjent w Polsce ma prawo skorzystać z miejsca hotelowego.

"Generalnie hotele w Polsce są zamknięte, tak jak i uzdrowiska. Jednak w rozporządzeniu od początku wskazane jest, że każdy pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania, jeżeli ma zabieg, operację, ma prawo i możliwość skorzystania z pokoju hotelowego w takim miejscu, niezależnie od tego, czy dany ośrodek prowadzi punkt świadczenia usług zdrowotnych, czy też nie" – powiedział.

Dodał, że na taką okoliczność potrzebne jest skierowanie lub inny dokument potwierdzający korzystanie ze świadczeń medycznych.

"Nocleg w punktach udostępniającym pokoje odbywa się nie w związku ze świadczoną usługą przez ten rodzaj podmiotu, ale w związku z tym, że dany pacjent ma skierowanie bądź inną dokumentację medyczną potwierdzającą konieczność skorzystania ze świadczeń ochrony zdrowia" – podkreślił rzecznik.

Zaznaczył przy tym, że nie będzie odnosił się do jednostkowych przypadków.

Andrusiewicz pytany o plan otwarcia uzdrowisk i sanatoriów, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższym czasie.

"Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów" – oświadczył rzecznik MZ.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

liv/