"wpolityce.pl": Piebiak skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko Lubnauer

2021-02-17 18:33 aktualizacja: 2021-02-17, 18:37
Sekretarz Stanu ds. Sprawiedliwości Łukasz Piebiak Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET
Sekretarz Stanu ds. Sprawiedliwości Łukasz Piebiak Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET
Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia został złożony prywatny akt oskarżenia przeciwko b. przewodniczącej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer - poinformował portal wpolityce.pl. Akt oskarżenia skierował b. wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak.

Piebiak równolegle wniósł do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Lubnauer w związku z tą sprawą - podał w środę portal.

Sędzia Piebiak oskarżył Lubnauer, że 2 lutego 2021 r. w publicznej wypowiedzi, która wyemitował portal tvn24.pl pomówiła go o to, że był jednym ze współautorów "hasła na w" w stosunku do byłej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz mówiła o nim, że jest to "straszna kreatura", "obrzydliwy człowiek" oraz "bohater afery hejterskiej".

Według wiceministra te pomówienia ze strony Lubnauer są przestępstwem, ponieważ mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do pełnienia urzędu sędziego.

Żeby doszło do procesu, Sejm musi uchylić posłance immunitet. Dlatego Piebiak skierował do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.

Portal przypomina, że chodzi o sprawę tzw. farmy trolli w resorcie sprawiedliwości, która rzekomo miała reagować na protesty przeciw zmianom w sądownictwie. W sierpniu 2019 r. po doniesieniach w tej sprawie Piebiak podał się do dymisji i odszedł ze stanowiska wiceministra. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

liv/