Jan Strzeżek: oficjalnie poinformowaliśmy partnerów z PiS i SP o wycofaniu rekomendacji dla Gryglasa, Żalka i Cieślaka

2021-02-18 10:21 aktualizacja: 2021-02-18, 11:39
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
W tym tygodniu oficjalnie poinformowaliśmy naszych partnerów z PiS i SP o wycofaniu rekomendacji dla Zbigniewa Gryglasa, Jacka Żalka i Michała Cieślaka; nie reprezentują Porozumienia Jarosława Gowina w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział PAP wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany Programie Pierwszym Polskiego Radia o cofnięcie rekomendacji dla trzech ministrów przez Porozumienie Jarosława Gowina, odparł, że nic mu o tym nie wiadomo. "Nic mi nie wiadomo o tym, by oficjalnie zostały cofnięte rekomendacje" - powiedział Sobolewski.

Co czeka posłów z Porozumienia po wycofaniu rekomendacji?

Pytany, czy w takim razie Cieślak, Gryglas i Żalek pozostaną w rządzie, odparł, że z jego wiedzy wynika, że wszyscy trzej są ministrami rządu premiera Mateusza Morawieckiego. "Z mojej aktualnej wiedzy wynika, że ci ministrowie są ministrami rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i nic w tej chwili nie zanosi się na to, by miało się to zmienić" - powiedział Sobolewski.

Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek powiedział PAP, że koalicjanci zostali poinformowani w tym tygodniu o cofnięciu rekomendacji. "W tym tygodniu oficjalnie poinformowaliśmy naszych partnerów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski o wycofaniu rekomendacji dla Zbigniewa Gryglasa, Jacka Żalka i Michała Cieślaka, w związku z tym nie reprezentują oni Porozumienia Jarosława Gowina w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego" - poinformował Strzeżek.

Cofnięcie rekomendacji to skutek decyzji piątkowego posiedzenia prezydium zarządu Porozumienia, w trakcie którego zawieszono, a następnie decyzją sądu koleżeńskiego wyrzucono z partii ośmiu członków, w tym Gryglasa, Żalka i Cieślaka.

Według nieoficjalnych informacji PAP, dokumenty w sprawie cofnięcia rekomendacji trzem ministrom zostały wysłane do prezesów obu ugrupowań - PiS i Solidarnej Polski w tym tygodniu.

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii jesienią 2017 r. wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

Wykluczenia w Porozumieniu. Spór narasta

Z kolei Jarosław Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. W sobotę ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów; wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek RM Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii.

Przedstawiciele Porozumienia poinformowali ponadto, że Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi cofnięte zostały rekomendacje do zasiadania w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Po oficjalnej informacji rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka stwierdziła, że od zdymisjonowania wspomnianej trójki będzie zależeć "spójność Zjednoczonej Prawicy".

W ostatnim czasie nie odbywały się jednak posiedzenia Rady Koalicji, w której - jak informowało Porozumienie - zawiesił swoją obecność Jarosław Gowin. Na mocy ostatniej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, to właśnie na posiedzeniach Rady zatwierdzane są ostatecznie ewentualne zmiany w rządzie.

Spór w Porozumieniu narasta od tygodni. W czwartek Adam Bielan w rozmowie z PAP poinformował, że jeszcze w tym tygodniu wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji byłego prezesa Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej, jako osoby uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz. (PAP)

autor: Mateusz Roszak