Przywódcy Polski, Hiszpanii, Danii, Belgii i Litwy piszą do Charlesa Michela w sprawie szczepionek

2021-02-23 20:02 aktualizacja: 2021-02-24, 07:13
Szef Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/Francisco Seco
Szef Rady Europejskiej Charles Michel. Fot. PAP/EPA/Francisco Seco
Premierzy Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy napisali list do szefa Rady Europejskiej Charles Michela, w którym apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

O liście, wysłanym do Michela przed zaplanowanym w tym tygodniu wideoszczytem UE, poświęconym pandemii Covid-19, poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Apel o zwiększenie dostaw szczepionek podpisany przez wielu przywódców

"Liderzy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przedstawiają pomysł na przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE” – napisało w tweecie.

 

Zamieściło też fragment listu. "Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień.  W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia” – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy.

Wideoszczyt UE rozpocznie się w czwartek i potrwa do piątku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kgr/