Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy

2021-02-24 19:24 aktualizacja: 2021-02-24, 21:21
Prezydent RP Andrzej Duda prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa fot.  PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; prezydenci omówili m.in. program szczepień przeciw Covid-19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestie sankcji na Nord Stream2 - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematy: program szczepień przeciw COVID 19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestia sankcji na Nord Stream 2, sytuacja na wschodzie Ukrainie, współpraca gospodarcza i infrastrukturalna oraz kalendarz wzajemnych wizyt w 2021 roku" - poinformował na Twitterze w środę wieczorem prezydencki minister.

Na Ukrainie w środę ruszyły szczepienia przeciw Covid-19. Dzień wcześniej na Ukrainę dotarła pierwsza partia szczepionki obejmująca 500 tys. dawek preparatu Covishield opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZenekę. Jest on produkowany w Indiach przez firmę Serum Institute of India.

Kampania szczepień na Ukrainie ruszyła z opóźnieniem; władze zapowiadały, że szczepienia rozpoczną się w połowie miesiąca. Według planu do końca 2022 roku zaszczepiona ma zostać co najmniej połowa populacji liczącej ok. 40 mln mieszkańców Ukrainy.

Budowie gazociągu NordStream2 ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

W sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie uczestniczącą w budowie rurociągu barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.(PAP)

Autor: Marzena Kozłowska

io/