W Warszawie otwarto skwer im. Jolanty Brzeskiej

2017-03-01 20:38 aktualizacja: 2018-09-26, 23:53
Warszawa, 01.03.2017. Uroczystość otwarcia Skweru im. Jolanty Brzeskiej odbyła się, 1 bm. na warszawskim Mokotowie. Uczczono w ten sposób 6 rocznicę zabójstwa liderki ruchu lokatorskiego i założycielki WSL Jolanty Brzeskiej. Spalone zwłoki kobiety znaleziono sześć lat temu w Lesie Kabackim. Śledztwo w sprawie jej zabójstwa nadal toczy się w gdańskiej Prokuraturze Regionalnej. (cat)  Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 01.03.2017. Uroczystość otwarcia Skweru im. Jolanty Brzeskiej odbyła się, 1 bm. na warszawskim Mokotowie. Uczczono w ten sposób 6 rocznicę zabójstwa liderki ruchu lokatorskiego i założycielki WSL Jolanty Brzeskiej. Spalone zwłoki kobiety znaleziono sześć lat temu w Lesie Kabackim. Śledztwo w sprawie jej zabójstwa nadal toczy się w gdańskiej Prokuraturze Regionalnej. (cat) Fot. PAP/Radek Pietruszka
W środę, w 6. rocznicę śmierci liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanty Brzeskiej, w Warszawie otwarto skwer jej imienia. Skwer im. Brzeskiej znajduje się u zbiegu ulic Zakrzewskiej i Iwickiej na Mokotowie. W pobliżu tego miejsca, przy ulicy Nabielaka mieszkała Brzeska.

Skwer znajduje się u zbiegu ulic Zakrzewskiej i Iwickiej, na tyłach Liceum im. Cervantesa.

Córka Jolanty Brzeskiej Magda Brzeska podkreśliła podczas uroczystości, że wolałaby, żeby protesty, które organizują ruchy lokatorskie doprowadziły do rozwiązania problemu reprywatyzacji "aby ten skwer nie był potrzebny, żeby nikomu nie były zabierane mieszkania".
"Skwer jest bardzo fajnym miejscem, ale bezpieczniejszym miejscem są własne cztery ściany" - zaznaczyła. "Mam nadzieję, że gdzieś tu duch mojej mamy jest" - dodała.

Inicjator otwarcia skweru, przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej Piotr Ciszewski zaznaczył, że stowarzyszenie "nie do końca" cieszy się z otwarcia skweru. "Wolelibyśmy, żeby Jolanta Brzeska była tu z nami" - mówił.

"Niestety w Warszawie przez lata panowała patologia, której na imię reprywatyzacja, panował system, w którym człowieka można przekazać jako wkładkę mięsną razem z kamienicą, gdzie zwykli mieszkańcy miasta się nie liczą" - podkreślił Ciszewski.

Zaznaczył, że chciałby, żeby skwer im. Jolanty Brzeskiej był miejscem spotkań lokalnej społeczności i zapewnił mieszkańców, że stowarzyszenie będzie dbać o to, żeby skwer służył lokatorom. "Tak, jak Jolanta Brzeska pomagała i służyła innym ludziom" - dodał.

W trakcie otwarcia skweru skandowano hasła: "Solidarność naszą bronią" oraz "To nie towar - lokatorzy". Śpiewano piosenki upamiętniające Jolantę Brzeską. Na skwerze stanął głaz, na którym spisano postulaty Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Domaga się ono m.in. przywrócenia regulacji czynszów w prywatnych mieszkaniach, zatrzymania reprywatyzacji i wywłaszczenia "czyścicieli kamienic", poszerzenia zasobów mieszkań komunalnych, anulowania "sztucznych długów lokatorów" oraz likwidacji "eksmisji na bruk".

"Jolanta Brzeska jest symbolem tego, że reprywatyzacja jest grabieżą"

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena zaznaczył, że autorką wielu z tych postulatów jest Jolanta Brzeska. Ocenił, że gdyby wprowadzono je w życie, wówczas być może uniknęłaby ona śmierci. Jak dodał, formalnie gospodarzem terenu, na którym znajduje się skwer jest Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. ZGN - dodał Wiesztort - symbolicznie udostępnił skwer, ale dużo ważniejsze jest, żeby udostępniał "mieszkania dla żywych, a nie skwery dla zmarłych".
"Jolanta Brzeska jest symbolem tego, że reprywatyzacja jest grabieżą" - podkreślił.

Spalone ciało działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 r. na terenie Parku Kultury w Powsinie na południowych obrzeżach stolicy. Śledztwo formalnie dotyczyło nieumyślnego spowodowania śmierci, ale prokuratura badała kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa.

W 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców śledztwo zostało umorzone. "Wiele poszlak wskazuje, że do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, lecz mimo istniejących wątpliwości, część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji z zamachem samobójczym, aczkolwiek wydaje się to mało prawdopodobne. Tym niemniej, wobec tych wszystkich wątpliwości uznać należy, iż więcej okoliczności wskazuje na to, że doszło do zabójstwa" - informował wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Po śmierci kobiety odbywały się, organizowane m.in. przez Komitet Obrony Lokatorów, demonstracje przypominające o niewyjaśnionej sprawie. Jak podawały media, kobiecie groziła eksmisja, ponieważ była winna kilkadziesiąt tysięcy złotych nowemu, prywatnemu właścicielowi kamienicy, który przejął dawniej komunalny budynek.

W sierpniu 2016 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej zostanie podjęte na nowo. Wyjaśnił, że chodzi o ustalenie odpowiedzialności karnej lub ewentualnie dyscyplinarnej za zaniechania, do których - jego zdaniem - doszło w prokuratorskim postępowaniu prowadzonym w sprawie śmierci kobiety. Na początku października Ziobro powiedział, że śledczy pozyskali nowe dowody w tej sprawie, co "utwierdza w przekonaniu, że było to zabójstwo".

W listopadzie 2016 r. stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali o tym, że skwer na Mokotowie będzie nosił imię działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Upamiętnienie Brzeskiej to realizacja wniosku grupy mieszkańców. (PAP)

are/ mro/ par/

TEMATY: