Polska firma będzie produkować szczepionkę przeciwko Covid-19

2021-03-03 09:36 aktualizacja: 2021-03-03, 13:03
Laboratorium badawczo-rozwojowe biotechnologicznych produktów leczniczych firmy Mabion. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
Laboratorium badawczo-rozwojowe biotechnologicznych produktów leczniczych firmy Mabion. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
Grupa PFR sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję w Polsce szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Tym samym – zaznaczył - Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw Covid-19. - To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Jak podała w środę spółka Mabion, zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19. Dodała, że ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

"Projekt dotyczący finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy, jest szansą, aby rozpocząć produkcję szczepionki w Polsce. Inwestycja w kwocie 40 mln zł przyczyni się do tego, że Mabion będzie mógł podwoić moce produkcyjne w tym roku, na tym się najbardziej koncentrujemy" - powiedział na konferencji szef PFR Paweł Borys.

"Musimy mieć świadomość, że branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem, dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę. Wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie, skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku" - mówił.

"Zawarliśmy z Mabion porozumienie dotyczące udzielania spółce finansowania na inwestycję w produkcje szczepionek firmy Novavax przeciw Covid-19. Kwota tego finansowania opiewa łącznie na 40 mln zł" - powiedział Borys, dodając, że 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy Mabion, a 30 mln zł w formie dłużnej.

Wskazał, że inwestycja ta jest szczególnie istotna, gdyż wpisuje się w walkę z pandemią Covid-19, a Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne w tym i przyszłym roku. 

Rozmowy z firmą Novavax rozpoczęły się kilka miesięcy temu

"Jesteśmy czysto polską spółką założoną przez kilka polskich firm farmaceutycznych. W międzyczasie staliśmy się czołową spółką, która rozwinęła i wdrożyła w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych" - powiedział przedstawiciel firmy Mabion Maciej Wieczorek podczas wspólnej konferencji z prezesem PFR.

Jak wyjaśnił, Mabion rozpoczął rozmowy z firmą Novavax kilka miesięcy temu. Jego zdaniem rozmowy te, a także dzisiejsza umowa to ofert "naszego przygotowania i jakości naszej technologii, naszych mocy wytwórczych". "Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki" - podkreślił Wieczorek.

Przedstawiciel Mabion dodał, że bardzo cieszy się ze wsparcia PFR dla projektu produkcji szczepionki Novavax w Polsce, a jego firma "rozumie odpowiedzialność, jaka spoczywa na niej w wymiarze nie tylko biznesowym, ale i społecznym".

Rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. "Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki" - dodał.

"Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów" - napisał Morawiecki. Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, "które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania".

"Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski" - napisał premier.

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - podkreślił Morawiecki.

Autorzy: Michał Boroń, Małgorzata Werner-Woś

mmi/