Zebrał się rząd. Ma zająć się wnioskiem PiS dotyczącym orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE

2021-03-03 16:21 aktualizacja: 2021-03-03, 18:00
Fot. Twitter KPRM/Krystian Maj
Fot. Twitter KPRM/Krystian Maj
W środę po południu zebrał się rząd. Według informacji PAP ma zająć się postulatem kierownictwa PiS o podjęcie uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE.

O trwającym posiedzeniu rządu - poinformowała w środę kancelaria rządu na Twitterze. Według informacji PAP rząd ma na tym posiedzeniu rozpatrzyć podjęty wcześniej w środę postulat kierownictwa PiS dotyczący orzeczenia TSUE.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała PAP po środowym spotkaniu kierownictwa PiS, że zapadła decyzja o zwróceniu się do rządu, by ten skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do wtorkowego orzeczenia TSUE.

"PiS zwraca się do rządu o podjęcie uchwały w sprawie skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do orzeczenia TSUE, którego fragmenty kwestionują wyższość konstytucji wobec wszystkich źródeł prawa w RP, w tym zawartych przez Polskę traktatów o UE i funkcjonowaniu UE, a także wtórnego prawa Unii Europejskiej" - powiedziała Czerwińska.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł we wtorek, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują m.in. możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Wyrok TSUE dotyczy pytań prejudycjalnych, które Naczelny Sąd Administracyjny zadał w listopadzie 2018 r. NSA rozpatrywał wówczas odwołania sędziów, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, ale w procedurze wyłaniania nie uzyskali rekomendacji KRS. W konsekwencji NSA zawiesił prowadzone postępowanie i zadał TSUE dwa pytania dotyczące odwołań pięciu sędziów.

Polski sąd zapytał wtedy TSUE, czy dochodzi do naruszenia konstytucyjnych zasad w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwości rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w przypadku niezaskarżenia ich przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.(PAP)(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

liv/

TEMATY: