Rekord zakażeń. Prawie 30 tysięcy zachorowań. Nowe obostrzenia tydzień przed i po Wielkanocy

2021-03-24 08:12 aktualizacja: 2021-03-24, 12:57
Zespół medyczny przewozi pacjenta na izbę przyjęć szpitala tymczasowego w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Zespół medyczny przewozi pacjenta na izbę przyjęć szpitala tymczasowego w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Dzisiejsza liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi prawie 30 tys. przypadków - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że obecnie sytuacja jest trudniejsza niż podczas drugiej fali epidemii. Jak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, w czwartek zostaną zakomunikowane dalsze decyzje dotyczące obostrzeń.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister zdrowia był pytany o to, czy w Polsce w środę będzie więcej niż 30 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. "Jeszcze tej liczby nie przekroczymy, ale jesteśmy już naprawdę bardzo blisko. Faktycznie zrównujemy się z tym poziomem 30 tys. To wszystko jest przy bardzo dużej liczbie badań, bo ta liczba badań wykonanych wczoraj praktycznie wynosi 100 tys. Niestety też liczba zgonów jest znowu tak duża, jak była w styczniu, bo przekroczyła 511" - odpowiedział Niedzielski.

"Przypomnę, że w szczycie drugiej fali mieliśmy zajętość łóżek mniej więcej na poziomie 23 tysięcy, a my w tej chwili, dzisiaj, mamy zajętość tych łóżek powyżej 26,5 tysiąca" - mówił Niedzielski. "Hospitalizacji jest więcej, mimo że liczba zakażeń jest porównywalna" - dodał.

"Dodatkowe obostrzenia będą niezbędne"

"Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, którzy przedłużają lockdown, którzy wzmacniają przepisy ograniczające transmisję wirusa. U nas niestety też trend jest cały czas wzrostowy, nie możemy pozostawać obojętni wobec tej sytuacji i będziemy musieli podejmować decyzje, które jutro będą zakomunikowane" - powiedział w środę w Polsat News szef KPRM.

"Czekamy jeszcze na ostatnie dane, ale wszystko wskazuje na to, że dzisiaj ponad 29 tys. zachorowań będziemy mieli" - dodał.

"Jesteśmy wraz z panem ministrem zdrowia, z naszymi ekspertami z rady medycznej w stałym kontakcie. Analizujemy również otoczenie wokół nas. Będziemy komunikować zestaw dodatkowych obostrzeń najpóźniej w czwartek - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń w związku z wzrostem zachorowań na Covid-19.

Jak wskazał, nowy zestaw obostrzeń obejmie dwa tygodnie. "Tydzień poprzedzający Święto Wielkanocne i tydzień po świętach" - zapowiedział premier. "Z punktu widzenia obostrzeń podejmujemy decyzję w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń" - przekazał premier

Autor: Mateusz Roszak

mmi/