Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników medycznych

2021-03-27 10:20 aktualizacja: 2021-03-27, 15:36
Żłobek w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Żłobek w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Żłobki i przedszkola od poniedziałku są dostępne dla dzieci pracowników medycznych, dzieci pracowników administracji szpitali czy nauczycieli nie zostały ujęte w przepisach - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami, od poniedziałku zamknięte będą żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

W RMF FM Niedzielski został zapytany, czy z przedszkoli i żłobków będą mogły korzystać także dzieci pracowników niemedycznych, np. zatrudnionych w rejestracji szpitali, oraz dzieci nauczycieli. Szef MZ odparł, że z tego co pamięta z brzmienia przepisów, wyjątek zapewnienia opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach dotyczy pracowników medycznych. "Kształt przepisu ograniczył się do zawodów medycznych, czyli lekarzy, pielęgniarek, ratowników, również farmaceutów. Nauczyciele nie mieszczą się w tej definicji" - powiedział.

Zapytany o perspektywę łagodzenia obostrzeń, Niedzielski stwierdził, że według niego prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni nastąpi przesilenie pandemiczne. "Jeżeli będziemy widzieli, że jest trwały trend spadku zachorowań, będziemy podejmowali decyzje dotyczące luzowania obostrzeń" - powiedział.

Na pytanie o możliwość powrotu uczniów do szkół w tym roku szkolnym, odparł, że rząd będzie robić wszystko, żeby było to możliwe. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

liv/