Andrzej Duda podpisał nowelę w sprawie poszerzenia grupy zawodów medycznych kwalifikujących do szczepień

2021-04-01 14:39 aktualizacja: 2021-04-01, 19:47
Koronawirus w Polsce. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Koronawirus w Polsce. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą poszerzenia grupy zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień tak, jak zadeklarował to podczas spotkania z środowiskiem aptekarskim - poinformowała PAP szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych.

PAP zapytała szefa Kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych o efekty czwartkowej wideokonferencji prezydenta z środowiskiem aptekarskim, którego tematem była nowelizacja ustawy poszerzającej krąg osób z zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień przeciw COVID-19.

"Bardzo dobre spotkanie. Wszyscy goście zaapelowali do pana prezydenta o podpisanie tej ustawy, wskazując na to, że po pierwsze przyspieszy ona proces szczepień, po drugie ułatwi dostęp do szczenienia a po trzecie zwiększy bezpieczeństwo, bo każdy będzie mógł się zaszczepić w bliskim sąsiedztwie" - powiedziała PAP Ignaczak-Bandych.

Ignaczak-Bandych poinformowała, że prezydent zadeklarował podczas spotkania podpisanie ustawy, co nieco później nastąpiło.

Szczepienia w aptekach. Farmaceuci przechodzą szkolenia 

Farmaceuci nie są wskazani w nowelizacji jako ta grupa, które będzie dodatkowo kwalifikować do szczepień przeciwko COVID-19; zapowiedziano jednak, że w drugim kwartale apteki staną się punktami, gdzie szczepienia będą prowadzone.

Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że "branża deklaruje daleko idącą chęć współpracy przy zwalczaniu pandemii". W trakcie debaty, mówiła szefowa prezydenckiej kancelarii, poruszono też temat szkolenia farmaceutów. "Proces ten już się rozpoczął; zgłosiło się kilka tysięcy farmaceutów, którzy przechodzą dwuetapowe szkolenie - teoretyczne i praktyczne. Szkolenie zakończy się egzaminem" - powiedziała Ignaczak-Bandych.

Poinformowała, że szkolenia są prowadzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, które kształci wszystkich profesjonalistów medycznych w zakresie techniki i bezpieczeństwa szczepień. Obecnie trwają szkolenia farmaceutów i fizjoterapeutów. Dodała, że w trakcie wideokonferencji omówiono też, jak mogłyby wyglądać proces szczepień w aptekach. "Przedstawiciele branży i samorządu zawodowego zadeklarowali pełną możliwość realizacji tego typu działań w aptekach" - powiedziała szefowa KPRP. (PAP)

Autorka: Marzena Kozłowska

mmi/