Onet.pl: Michał Kobosko musi w trybie wyborczym przeprosić partię Polska 2050

2021-04-06 21:37 aktualizacja: 2021-04-06, 21:41
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko PAP/Piotr Nowak
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko PAP/Piotr Nowak
Sąd zdecydował, że Michał Kobosko, współpracownik Szymona Hołowni i wiceszef stowarzyszenia Polska 2050, musi w trybie wyborczym przeprosić partię Polska 2050 - podał we wtorek portal Onet.pl., który poinformował też, że postanowienie sądu nie jest prawomocne.

"Sąd Okręgowy w Rzeszowie zakazał Michałowi Kobosko mówienia, że partia Polska 2050 +przywłaszczyła+ sobie nazwę stowarzyszenia Polska 2050. Partia Polska 2050 i stowarzyszenie Polska 2050 to dwa oddzielne byty, które toczą bój o nazwę. Pole bitwy przeniosło się do Rzeszowa, gdzie trwa kampania wyborcza w związku z wyborami na prezydenta miasta. Ruch Hołowni popiera Konrada Fijołka, z kolei partia wystawi własnego kandydata" - informuje portal Onet.pl.

Portal powołuje się przy tym na informacje otrzymane od rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie Tomasza Muchy. Informuje też, że postanowienie sądu w sprawie pozwu w trybie wyborczym partii Polska 2050 zapadło w piątek 2 kwietnia br.

Onet.pl przypomina, że pełnomocnik KW Polska 2050 Włodzimierz Zydorczak pozwał w trybie wyborczym Michała Kobosko. Konflikt dotyczy używania nazwy "Polska 2050", z której korzysta, zarówno partia, jak i stowarzyszenie.

Sąd przychylił się do wniosku i zakazał Michałowi Kobosko rozpowszechniania nieprawdziwych informacji

Onet.pl opisuje postanowienie sądu. Według portalu Kobosko ma zakaz głoszenia m.in., że "Komitet Wyborczy Polska 2050 próbuje wprowadzić w błąd i okłamać mieszkańców Rzeszowa", że "partia Polska 2050, która utworzyła Komitet Wyborczy Polska 2050, to formacja polityczna, która +przywłaszczyła+ sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050", że "partia Polska 2050, która utworzyła Komitet Wyborczy Polska 2050, zarejestrowała aktualną nazwę w wyniku +efektu bałaganu prawnego w Polsce+", że "partia Polska 2050, która utworzyła Komitet Wyborczy Polska 2050, jest +partią – słupem+", a także, że "działania Komitetu Wyborczego Polska 2050 to +próba oszustwa+, a ewentualna kandydatka na Prezydenta Rzeszowa zgłoszona przez Komitet Wyborczy Polska 2050 to +kandydatka z kosmosu+".

Dziennikarze portalu informują ponadto, że sąd nakazał wiceprezesowi stowarzyszenia Polska 2050 sprostowanie nieprawdziwych informacji oraz przeproszenie partii Polska 2050, jej członków i wolontariuszy oraz komitet wyborczy. Przeprosiny mają ukazać się na stronie głównej Onet.pl oraz w gazetach "Nowiny" i rzeszowskim wydaniu "Gazety Wyborczej". Jak zaznaczono, orzeczenie Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie jest prawomocne.

Onet.pl podał też, że Michał Kobosko nie zamierza komentować sprawy. "Jak się dowiedzieliśmy, zamierza złożyć zażalenie na decyzję sądu" - informuje portal. Jak przypomniano, za niewiele ponad miesiąc w Rzeszowie odbędą się przedterminowe wybory prezydenta miasta.

Wybory to efekt rezygnacji z tej funkcji Tadeusza Ferenca, który jednocześnie poparł polityka Solidarnej Polski Marcina Warchoła. Z kolei PiS popiera wojewodę podkarpacką Ewę Leniart.

"W odpowiedzi na to opozycja wystawiła wspólnego kandydata. Szymon Hołownia, podobnie jak liderzy PO, PSL i Lewicy poparli wiceprzewodniczącego Rady Miasta Konrada Fijołka. Problemem dla partii opozycyjnych jest partia Polska 2050, która zamierza wystawić własną kandydatkę" - zaznacza Onet.pl. (PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk

io/
 

TEMATY: