Na majówkę otwarcie sportu i ogródkowej gastronomii? "Trzeba liczyć się z tym, że będą obecne obostrzenia"

2021-04-07 13:20 aktualizacja: 2021-04-07, 19:22
Turyści w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Turyści w Zakopanem. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Program szczepień nie zapewni nam jeszcze do okresu majowego takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba liczyć się z tym, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. O skali  obostrzeń  będziemy informowali w kolejnych tygodniach - dodał.

Niedzielski pytany był w środę na konferencji prasowej, czy możliwe jest poluzowanie obostrzeń na majówkę i np. otwarcie sportu na otwartym powietrzu czy gastronomii ogródkowej.

Minister odpowiedział, że rząd w tej chwili myśli przede wszystkim w pierwszej kolejności "o przywracaniu edukacji".

Zwracał uwagę, że do majówki jest jeszcze trochę czasu. "Myślę, że w przyszłym tygodniu tak, jak będziemy obserwowali zarówno sytuację w szpitalach, ale też jakie są konsekwencje okresu świątecznego dla przyrostu bądź nie, bądź kontynuacji spadku liczby nowych zakażeń, to wtedy będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji" - zaznaczył minister.

Według niego, "zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy ją dwa lata temu, czy we wcześniejszych okresach". "Bo siłą rzeczy Program Szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć, że w tym okresie majówki również będą obecne obostrzenia" - podkreślił Niedzielski. "O skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach" - dodał. 

Co do wakacji, rząd każe jeszcze czekać na decyzje. Zostana one podjęte po analizie wszystkich danych dotyczacych sytuacji epidemicznej.

autor: Edyta Roś

mar/