"DGP": Nowy Ład nowym programem PiS. Coś dla rodzin, coś dla zdrowia.

2021-04-08 08:23 aktualizacja: 2021-04-08, 08:31
 Zamknięta z powodu lockdownu galeria handlowa w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zamknięta z powodu lockdownu galeria handlowa w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wsparcie dla klasy średniej przy zakupie mieszkania, programy aktywizujące dla seniorów czy darmowe i powszechne badania prenatalne to kolejne rozwiązania, które może uwzględniać nowy program PiS - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podaje, że jednym z filarów rządowego Nowego Ładu, nad którym trwają prace, ma być zwiększenie dostępu do mieszkań: rozważane jest uruchomienie programu, który pozwoli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy nawet bez wkładu własnego. Państwo mogłoby gwarantować wkład własny dla biorących kredyt (według źródeł "DGP" nawet do 100 tys. zł) lub oferować dofinansowanie (do 160 tys. zł). Instrument byłby skierowany do rodzin wielodzietnych i osób, które mają zbyt wysokie dochody, by skorzystać ze wsparcia społecznego, a jednocześnie mają problem z wkładem własnym przy zaciąganiu kredytu. Wysokość wsparcia uzależniona byłaby od liczby dzieci. Adresatami programu mają być osoby w wieku 24-40 lat.

Według "DGP", projekt Nowego Ładu przewiduje też programy osłonowo-zdrowotne dla rodzin. Chodzi np. o dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży i darmową szczepionkę przeciw HPV.

W Nowym Ładzie ma się znaleźć rozdział poświęcony seniorom - pisze dziennik i wskazuje, że obecnie w grę wchodzi np. umożliwienie osobom w wieku 55+ zmniejszenia wymiaru pracy – tak, by nie musiały wybierać pomiędzy pracą na pełny etat a przejściem na emeryturę. Możliwy jest także program szerszego udostępniania krótkookresowych prac seniorom (w tym takich, które nie wymagają nawiązywania formalnego stosunku pracy). Ma to pomagać dorobić do świadczenia, ale także zwiększyć aktywność zawodową seniorów - czytamy w "DGP".

Z informacji dziennika wynika, że w kontekście Nowego Ładu mówi się także o rozszerzeniu dotychczasowego programu "Leki 75+" na młodsze roczniki – w niektórych kategoriach medykamentów nawet na 60-latków. (PAP)

liv/