Premier: będę po raz kolejny rozmawiał o tym, żeby do Polski przyjechało jak najwięcej szczepionek

2021-04-08 13:25 aktualizacja: 2021-04-09, 07:36
Szaef KPRM Michał Dworczyk (L), premier Mateusz Morawiecki (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szaef KPRM Michał Dworczyk (L), premier Mateusz Morawiecki (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Już maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził w czwartek punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach (woj. łódzkie). "Zdecydowaliśmy się zwiększyć naszą przepustowość co do szczepień, a to dlatego, że nasza presja na Komisję Europejską, na Unię Europejską ma sens" – powiedział Morawiecki.

"Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln, czyli by było to w samym kwietniu 7 mln szczepionek" – poinformował premier.

Przekazał, że "dziś jest ten dzień, w którym podana została siedmiomilionowa szczepionka".

Premier: zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł się zaszczepić jak najbliżej miejsca zamieszkania

Do szczepień zostaną wykorzystane sale sportowe, ośrodki szkolne i remizy strażackie; zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł się zaszczepić jak najbliżej miejsca zamieszkania - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk odwiedzili w czwartek punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach.

"Mamy w procesie szczepień się czym pochwalić, widzimy, że ten proces działa w Polsce dobrze, ale chcemy i tak zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności" - powiedział premier Morawiecki.

Jak dodał, będą wykorzystywane m.in. sale sportowe, ośrodki szkolne, remizy strażackie. "W każdym powiecie jak najbliżej każdego obywatela musi być dostępność szczepień. Zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania" - zaznaczył szef rządu.

"To jest cel, który cały zespół pracujący nad procesem szczepień otrzymał ode mnie, otrzymał od rządu. Skupiamy się teraz na tym" - oświadczył.

Premier wyraził też przekonanie, że "na tej drodze już za kilka tygodni, w maju odnotujemy naprawdę gwałtowne przyrosty liczby osób zaszczepionych, a wraz z tym coraz skuteczniejszą walkę z koronawirusem".

Premier: będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych

Rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na stworzenie punktów szczepień powszechnych. To dla nas główny kierunek walki z koronawirusem – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Według niego do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

Premier wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem wystąpił na konferencji prasowej, która odbyła się w jednej z hal sportowych w Skierniewicach (woj. mazowieckie), gdzie zorganizowany ma być punkt szczepień.

"Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni" – powiedział Morawiecki.

Zadeklarował ponadto, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

"Podkreślam też wagę tego, żeby zgłaszać się do szczepień. Szanowni państwo, proces jest bardzo prosty: krótki telefon, albo przez internet, albo przez zgłoszenie osobiste do pilnego szczepienia, gdyż w ten sposób widzimy bardzo wyraźnie, że walka z wirusem jest skuteczna" – przekonywał Morawiecki.

Wcześniej szef rządu informował, że wykonano już 7 mln szczepień przeciw COVID-19.

Premier: będę ponownie rozmawiał z szefową KE o dostawach szczepionek

Będę po raz kolejny rozmawiał o tym, by dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla Polski były jak największe – powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o zaplanowanej na czwartek rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

"Za 40 minut mam rozmowę z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Będę po raz kolejny rozmawiał z nią, z kierownictwem Unii Europejskiej o tym, żeby tych szczepionek do Polski przyjechało jak najwięcej" – powiedział premier w czasie wizyty w punkcie szczepień w Skierniewicach (woj. łódzkie).

Zapowiedział, że "w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden duży, populacyjny punkt szczepień powszechnych”. Mają się one mieścić np. w halach sportowych, ośrodkach szkolnych i remizach strażackich. Podkreślił, że rząd zapewni finansowanie procesu szczepień i zakupu szczepionek. „Rząd tworzy również nowe miejsca po to, żeby uprzedzić te dodatkowe szczepionki, które do nas przybędą" – powiedział.

Liczba wykonanych szczepień przekroczyła w Polsce 7 mln, ponad 2 mln osób otrzymały obie dawki preparatu. Dzienna liczba szczepień to obecnie ponad 201 tysięcy.

Morawiecki: rozmowy w UE o tak zwanym. paszporcie covidowym są na wstępnym etapie

Rozmowy w UE na temat tzw. paszportu covidowego prowadzone są na wstępnym etapie; chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 - powiedział w czwartek w Skierniewicach premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki był pytany na konferencji prasowej, na jakim etapie są rozmowy w UE nad tzw. paszportem covidowym oraz kiedy będziemy mogli podróżować po Europie z takim certyfikatem.

"Te rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym, ponieważ z jednej strony chcemy zapewnić możliwość podróży i przemieszczania się w sposób bezpieczny dla obywateli. Ale z drugiej strony nie ma jeszcze w Europie, w całej UE takiej sytuacji, że zaszczepić się może każdy, kto chce" - powiedział szef rządu.

Więc - jak mówił - w grę wchodzą "stojące ze sobą w pewnej kolizji, konflikcie dwa obszary, dwie zmienne".

"I dlatego dyskutujemy o tym w UE, wiem, że np. Dania jest bardzo zaawansowana w swoich planach w tym zakresie. My chcemy jednak postępować zgodnie przede wszystkim z rytmem dostępnych szczepionek, a po drugie uwzględniać również fakt, że nie wszyscy ludzie mogą się zaszczepić w szczególności na tym etapie procesu szczepienia, na którym się znajdujemy" - zaznaczył Morawiecki. (PAP)

 

Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marta Rawicz, Rafał Białkowski, Karolina Kropiwiec, Wiktoria Nicałek, Klaudia Torchała, Karol Kostrzewa,

kgr/