Biały Dom: liczymy na współpracę z Rosją w sprawach kontroli zbrojeń i Iranu

2021-04-13 20:59 aktualizacja: 2021-04-14, 08:14
Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki Fot. PAP/EPA / Oliver Contreras
Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki Fot. PAP/EPA / Oliver Contreras
Relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem, ale Stany Zjednoczone mają nadzieję, że kraje będą w stanie współpracować w takich kwestiach, jak kontrola zbrojeń czy porozumienie nuklearne z Iranem - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Wcześniej we wtorek prezydent Joe Biden zaproponował w rozmowie telefonicznej rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu. 

Austria możliwym gospodarzem spotkania przywódców USA i Rosji

Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem spotkania przywódców USA i Rosji

Bodaj jako pierwsza gotowość taką zadeklarowała Austria.

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie USA dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć".

W Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

liv/