Kobosko: posłowie Polski 2050 poprą ratyfikację dotyczącą Funduszu Odbudowy

2021-04-30 10:48 aktualizacja: 2021-04-30, 14:56
W kole Polski 2050 nie będzie dyscypliny ws. głosowania nad ustawą ratyfikacyjną dotyczącą Funduszu Odbudowy, natomiast z rozmów ze wszystkimi parlamentarzystami wiem, że będą głosowali za - powiedział w piątek PAP szef partii Polska 2050 Michał Kobosko.

Kobosko zwrócił uwagę, że większość środków Funduszu Odbudowy, które Polska będzie realizować w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zostanie wydana w roku wyborczym - 2023 i później.

"Nie można z powodu dzisiejszej wojenki politycznej w Polsce ryzykować utraty tak ogromnych środków dla państwa" - zaznaczył.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE. Sejm ma się zająć nim na dodatkowym posiedzeniu 4 maja.

Od ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-2027

Także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (nazywanego Funduszem Odbudowy), czyli w sumie 770 mld zł dla Polski w najbliższych latach. Ratyfikacja jest konieczna we wszystkich państwach UE.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że w piątek zostanie przyjęty natomiast przez rząd w trybie obiegowym Krajowy Plan Odbudowy, który jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. KPO będzie miało formę uchwały rządu, która nie podlega dalszej procedurze legislacyjnej w parlamencie.

Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia, czyli do piątku. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

Koło parlamentarne Polski 2050 tworzy pięcioro posłów i jeden senator.(PAP)

autor: Monika Zdziera

liv/
 

TEMATY: