Tomanek: stopa bezrobocia w Wielkopolsce zmniejszyła się mimo kryzysu wywołanego pandemią

2021-05-01 09:58 aktualizacja: 2021-05-01, 10:05
) PAP/Wojciech Pacewicz
) PAP/Wojciech Pacewicz
Pomimo kryzysu związanego z pandemią, w woj. wielkopolskim stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,8 pkt proc. w latach 2019-2020 - mówi w rozmowie z PAP wiceszef MRPiT Robert Tomanek. Dodaje, że w tym samym okresie spadek stopy bezrobocia zarejestrowała niespełna 1/3 regionów w Europie.

Zgodnie z ostatnio opublikowanymi przez Eurostat danymi dot. bezrobocia w regionach, województwo wielkopolskie z wynikiem 1,8 proc. zajęło w 2020 r. pierwsze miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia wg metodologii BAEL wśród wszystkich regionów Europy. Bezrobocie w 229 spośród 240 regionów państw członkowskich Unii Europejskiej wahało się w 2020 r. między 1,8 proc. a 27,8 proc.

"Województwo wielkopolskie jest dobrze rozwinięte gospodarczo, istotną rolę odgrywa przemysł, m.in. motoryzacyjny i nowoczesne rolnictwo, w tym liczne inwestycje zagraniczne, które są tu lokowane ze względu na bardzo dobrą dostępność komunikacyjną" - ocenił dr hab. Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Dodał, że nie bez znaczenia jest też fakt bliskości Niemiec, które są głównym partnerem gospodarczym Polski.

Wiceszef MRPiT wskazał, że pomimo kryzysu związanego z pandemią, stopa bezrobocia w okresie 2019-2020 zmniejszyła się w województwie wielkopolskim o 0,8 punktów procentowych. "To jeden z dziewięciu regionów Polski, w których w ciągu ostatniego roku następuje taki spadek" - zaznaczył Tomanek. Zwrócił uwagę, że w tym samym okresie niespełna 1/3 regionów w Europie zarejestrowała zmniejszanie się stopy bezrobocia.

Tomanek przypomniał, że według Eurostatu Polska jest dziś krajem o najniżej stopie bezrobocia w całej Unii Europejskiej. "W lutym br., po raz drugi z rzędu tzw. zharmonizowana miesięczna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo w Polsce wyniosła 3,1 proc., podczas, gdy w 27 krajach UE było to 7,5 proc., a w strefie euro - 8,3 proc." - wskazał.

W ocenie Tomanka dobra sytuacja na rynku pracy w czasie pandemii "wskazuje także na skuteczność działań osłonowych podejmowanych przez rząd".

W Polsce jest 17 regionów, które w większości pokrywają się z województwami. Wyjątek to województwo mazowieckie. Według tzw. NUTS 2 (stanowiącego statystyczny, a nie administracyjny podział terytorialny) woj. mazowieckie dzieli się na dwa regiony: Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny. (PAP)

Autorka: Magdalena Jarco

PAP/Maciej Zieliński

mmi/