Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

2021-05-05 09:34 aktualizacja: 2021-05-05, 12:55
Premier Mateusz Morawiecki (L) Prezydent Estonii  Kersti Kaljulaid (P) . Fot. TT/PiS
Premier Mateusz Morawiecki (L) Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid (P) . Fot. TT/PiS
Kwestie dwustronne, współpraca regionalna, bezpieczeństwo oraz obecna sytuacja na Ukrainie i Białorusi, to tematy, jakie zostaną poruszone na rozpoczętym w środę rano spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która przebywa z wizytą w Polsce.

Jak podkreśliła w komunikacie dotyczącym spotkania KPRM, wizyta prezydent Kaljulaid wpisuje się w obchody setnej rocznicy nawiązania przez Polskę i Estonię stosunków dyplomatycznych, a ponadto zbiega się z setną rocznicą złożenia listów uwierzytelniających przez pierwszego posła Estonii w Warszawie, Aleksandra Hellata.

KPRM zaznaczyła, że relacje polsko-estońskie są intensywne, a priorytety polityki zagranicznej obydwu państw w zasadniczych punktach zbieżne. "Podstawą współpracy jest podobieństwo stanowisk na forum NATO i UE. Do głównych obszarów współpracy należy bezpieczeństwo i współpraca wojskowa. Polscy piloci od lat strzegą estońskiej przestrzeni powietrznej w ramach Baltic Air Policing" - zaznaczyła KPRM.

Kancelaria zwróciła też uwagę na intensywną współpracę w zakresie energetyki oraz transportu, zwłaszcza kolejowego. "Bliskie współdziałanie na forum UE obejmuje kwestie budżetowe, politykę spójności, politykę energetyczna i klimatyczną, rozwój jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego" - podkreślono w komunikacie.

Prezydent Estonii przebywa z oficjalną wizytą w Polsce od 3 do 5 maja. W poniedziałek wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Ukrainy wzięła udział w obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie. We wtorek spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. (PAP)

autor: Monika Zdziera

liv/