Morawiecki: Polska przeznaczyła 10 procent PKB na ochronę miejsc pracy

2021-05-07 19:43 aktualizacja: 2021-05-08, 07:33
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas panelu „Employment and Jobs” w ramach Szczytu Społecznego w centrum kongresowym w Porto w Portugalii. Fot. PAP/Mateusz Marek
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas panelu „Employment and Jobs” w ramach Szczytu Społecznego w centrum kongresowym w Porto w Portugalii. Fot. PAP/Mateusz Marek
Polska przeznaczyła 10 proc. PKB na pakiety antykryzysowe, których celem było zachowanie i ochrona miejsc pracy – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas jednego z paneli tematycznych na unijnym Szczycie Społecznym w portugalskim Porto.

Szef polskiego rządu wziął udział w panelu poświęconym zatrudnieniu i pracy. Podczas wystąpienia mówił, że pandemia Covid-19 stworzyła zupełnie nową sytuację, w której w krótkim czasie należało zadbać o ochronę miejsc pracy. Wskazywał na przygotowane pakiety antykryzysowe, których celem było ich zachowanie i ochrona.

Zwrócił uwagę, że utrata miejsc pracy jest bardzo łatwa, w przeciwieństwie do ich tworzenia.

"Z tym pakietem - 10 proc. PKB - byliśmy w stanie tworzyć nowe miejsca pracy w ciągu ostatnich 15 miesięcy”  - mówił.

Podkreślał ponadto, że Polsce udało się zredukować stopę bezrobocia do 3 proc., co jest najniższym poziomem w UE.

Uczestniczący w panelu premier Węgier Viktor Orban ocenił, że aby mieć właściwą politykę społeczną, należy odpowiednio połączyć politykę podatkową z socjalną.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że Węgry chcą skopiować wprowadzony w Polsce zerowy PIT dla osób młodych. "To się sprawdziło w Polsce i, mam nadzieję, sprawdzi się równie dobrze na Węgrzech" - mówił.

Z Porto Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

liv/