Koalicja Obywatelska proponuje utworzenie Funduszu Naprawy Zdrowia Polaków

2021-05-21 14:35 aktualizacja: 2021-05-21, 17:04
KP KO Przewodniczący Cezary Tomczyk (P) na sali obrad Sejmu w Warszawie Fot. PAP / Wojciech Olkuśnik
KP KO Przewodniczący Cezary Tomczyk (P) na sali obrad Sejmu w Warszawie Fot. PAP / Wojciech Olkuśnik
Posłowie KO przedstawili w piątek swoje propozycje, dotyczące służby zdrowia. Ugrupowanie proponuje m.in. utworzenie specjalnego Funduszu Naprawy Zdrowia Polaków.

Szef klubu KO Cezary Tomczyk mówił na piątkowej konferencji prasowej, że "pod naporem pandemii polska służba zdrowia się załamała".

"Ten rząd jest wprost odpowiedzialny za śmierć 100 tys. ludzi, jest odpowiedzialny za katastrofalną sytuacje w polskiej służbie zdrowia" - mówił Tomczyk.

Poseł Rajmund Miller zwracał uwagę, że Polska jest na drugim miejscu jeśli chodzi o nadumieralność z powodu Covid na 100 tys. mieszkańców. Jest też jednym z tych krajów UE, które wydają najmniej na ochronę zdrowia. "Jeżeli mówicie nam o nowych obietnicach, pokażcie, jak spełniliście te poprzednie" - zwracał się do PiS.

Tomczyk podkreślał, że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia musi nastąpić natychmiast. Przedstawił propozycje KO, dotyczące ochrony zdrowia. Jedna z nich to utworzenie specjalnego Funduszu Naprawy Zdrowia Polaków na który zostanie przeznaczone 100 mld zł.

Z tego funduszu, dodała Lubnauer, każdy mógł przeprowadzić badania profilaktyczne w latach 2021-22. "Od roku 2023 każdy obywatel 40 plus będzie mógł robić regularnie badania profilaktyczne" - powiedziała. Ludzie, którzy będą robić te badania będą mieli zniżkę w składce zdrowotnej - powiedziała.

Zapowiedziała też m.in., że w ciągu 7 lat odkąd KO zacznie rządzić polscy pacjenci onkologiczni będą leczeni, tak jak w najbogatszych krajach UE. "Koalicja Obywatelska wie, jak zrobić, żeby pacjent był najważniejszy" - powiedziała Lubnauer. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz

liv/

TEMATY: