Telefoniczna kampania zachęcająca do szczepień przeciw COVID-19? Minister zdrowia odpowiada

2021-05-22 09:27 aktualizacja: 2021-05-22, 11:09
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Myślimy o telefonicznej kampanii zachęcającej do szczepień przeciw COVID-19 i identyfikującej problemy pacjentów ze szczepieniami - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski był w sobotę pytany w RMF FM o działania, które mają dążyć do zachęcania Polaków do szczepień przeciw COVID-19. W tym kontekście minister wymienił m.in. kampanię profrekwencyjną "Ostatnia prosta", która prowadzona jest m.in. w internecie, na plakatach czy banerach. Dodał, że do szczepień zachęcają także lekarze rodzinni.

"Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów, albo identyfikowały problemy jakie oni mają z dostępnością" - poinformował minister.

Jak dodał, wykonany został pilotaż w NFZ, gdzie fizyczna dostępność szczepionki w punkcie blisko miejsca zamieszkania ma szczególną wartość dla osób starszych. "Razem z panem ministrem (szefem KPRM, Michałem - PAP) Dworczykiem organizujemy takie specjalne rozwiązania, żeby te szczepienia w domu były stosowane na większą skalę" - mówił.

Zachęty dla samorządów, gdzie zaszczepiono najwięcej pacjentów

Niedzielski był także pytany, czy prawdą jest, że rząd chce wprowadzić zachęty dla samorządów, gdzie zaszczepiono najwięcej pacjentów. "My rzeczywiście zbliżamy się do takiego punktu przesilenia, punktu, w którym wszyscy chętni, ci najbardziej skłonni zostaną zaszczepieni i to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie - jak w tej chwili - pacjent na szczepienie" - odpowiedział i dodał, że na tę chwilę rząd nie rozważa zachęt finansowych.

W Polsce wykonano dotąd 17 254 902 szczepienia przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 5 222 430 osób. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

mst/