Prokuratura zaskarży decyzję sądu o braku aresztu dla kontrolera ze Smoleńska

2021-05-27 21:43 aktualizacja: 2021-05-28, 07:37
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prokuratura zaskarży decyzję sądu o braku aresztu dla kontrolera lotów ze Smoleńska Pawła P. - przekazał PAP rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. Podkreślił, że trudności w skutecznym ściganiu kontrolerów wynikały do tej pory "wyłącznie z postawy strony rosyjskiej".

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie uwzględnił w czwartek wniosku o 30-dniowy areszt dla Pawła P., jednego z kontrolerów lotów pełniących służbę 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Jak m.in. uzasadniono, materiał dowodowy nie jest wystarczający, by uprawdopodobnić popełnienie zarzucanego mu czynu.

Do ogłoszenia zarzutów wobec kontrolerów lotów nie doszło z powodu postawy Federacji Rosyjskiej

Jak przekazał PAP w czwartek wieczorem rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński, decyzję ws. Pawła P. zaskarży działający w PK Zespół Śledczy Nr 1, który bada przyczyny katastrofy smoleńskiej. "Decyzję sądu prokuratura ocenia jako błędną wobec stojącego przed organami ścigania zadania wyjaśnienia od strony karnej wszystkich okoliczności najbardziej dramatycznej katastrofy w historii wolnej Polski" - podkreślił prok. Łapczyński.

Jak dodał, prokuratura jest "w pełni świadoma trudności związanych ze skutecznym ściganiem rosyjskich żołnierzy, którzy - jak wskazują zgromadzone w sprawie dowody - przyczynili się do katastrofy smoleńskiej". "Do tej pory trudności te wynikały jednak wyłącznie z postawy strony rosyjskiej" - ocenił.

Zdaniem prokuratury, do ogłoszenia zarzutów wobec kontrolerów lotów z lotniska w Smoleńsku nie doszło z powodu postawy Federacji Rosyjskiej. "Wnioski o pomoc prawną i doręczenie podejrzanym wezwania do stawienia się w polskiej prokuraturze pozostawały bez odpowiedzi mimo licznych monitów" - podkreślono.

"Dzisiejsza rażąco błędna w świetle ustaleń dowodowych decyzja sądu nie kończy sprawy. Prokuratura niezwłocznie ją zaskarży do sądu wyższej instancji" - podkreślił prok. Łapczyński.

O wystąpieniu do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech rosyjskich kontrolerów Prokuratura Krajowa informowała we wrześniu ubiegłego roku. To pierwszy krok do wydania międzynarodowego listu gończego. Po ewentualnym wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu kontrolerów śledczy mogliby podjąć działania zmierzające do ich zatrzymania.

Chodzi o płk. Pawła P., mjr. Wiktora R. oraz ppłk. Nikołaja K., którym prokuratura zarzuca umyślne spowodowanie katastrofy lotniczej skutkującej śmiercią wielu osób. Posiedzenia aresztowe ws. Nikołaja K. oraz Wiktora R. zostały w czwartek odroczone bezterminowo - powodem było niewykonanie przez stronę rosyjską wniosków o pomoc prawną dotyczących tych podejrzanych.(PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Marcin Jabłoński

kgr/