Wystawa „Stasys - rysunki refleksyjne” w Muzeum Karykatury – od 11 czerwca

2021-05-30 10:14 aktualizacja: 2021-05-30, 18:41
Grafik Stasys Eidrigevicius podczas otwarcia wystawy swoich prac pt. „Rozdroża koloru” w galerii Wirydarz na lubelskim Starym Mieście. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Grafik Stasys Eidrigevicius podczas otwarcia wystawy swoich prac pt. „Rozdroża koloru” w galerii Wirydarz na lubelskim Starym Mieście. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
11 czerwca w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego otwarta zostanie ekspozycja pt. „Stasys - rysunki refleksyjne”. Wystawa prac z prywatnej kolekcji artysty czynna będzie do 5 września.

„Wystawa prezentuje fragment twórczości rysunkowej Stasysa Eidrigevičiusa, grafika, rysownika, malarza, twórcy pasteli i plakatów, którego prace były prezentowane na wielu indywidualnych wystawach na świecie. Na ekspozycji znalazły się dwa cykle rysunków, wykonanych w technice tuszu, które pochodzą z prywatnej kolekcji artysty” – poinformowała PAP specjalista ds. promocji z Muzeum Karykatury Michalina Musielik-Wypych.

Jak wyjaśniła, oba cykle, powstałe w 2000 roku, dotychczas nie były publikowane i pokazywane na wystawach.

„Pierwszy cykl, o charakterze refleksyjnym, składa się z 28 rysunków, w których artysta przedstawia figury ludzkie wykonujące różne czynności. Ujęcia postaci stanowią pretekst do wizualizacji abstrakcyjnych pojęć i stanów emocjonalnych twórcy” – czytamy w przesłanej informacji.

Zaznaczono, że „ten niepowtarzalny i wyjątkowy w twórczości cykl, rysowany na dużych kartach, charakteryzuje się prostą formą i oszczędnym językiem artystycznej wypowiedzi”. „Dominuje w nim cienka linia, która nastraja, ukierunkowuje, konstruuje, kadruje, uwrażliwia, wreszcie określa, jaką formę ma przyjąć +to+, co powstało w umyśle artysty” - dodano.

Poinformowano, że „drugi cykl, zbliżony pod względem formalnym do pierwszego, wykonany w tej samej technice, to zbiór 37 prac humorystyczno-erotycznych, których głównym tematem jest grzybobranie”. „Seria ta łączy w sobie dużą dozę humoru z erotyką. Stanowi przeciwwagę do zbioru rysunków refleksyjnych i pokazuje odmienne, bardziej humorystyczne oblicze Stasysa” – napisano na stronie muzeum.

„W +Grzybobraniu+ Stasys ukazuje sferę flirtu, zalotów miłosnych i uwodzenia zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Te miłosne uniesienia i podboje znalazły w tym cyklu symboliczną formułę i charakterystyczną formę ukazywania miejsc intymnych jako grzybów kapeluszowych, co wzmacnia żartobliwy przekaz rysunków” – czytamy w informacji.

Jak wyjaśniono, „prezentowany na wystawie materiał ilustracyjny ma na celu uświadomienie odbiorcy, że Stasys jako twórca wszechstronny, wypowiada się nie tylko za pomocą różnych dziedzin sztuki, ale także potrafi zabierać głos zarówno w poważnych sprawach, o czym świadczą jego refleksyjno-egzystencjalne rysunki, jak i śmiało sięga po nieco lżejszy, humorystyczny repertuar”.

Kuratorem wystawy i redaktorem katalogu jest Piotr Kułak.

Wystawa czynna będzie do 5 września br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

liv/