Paryż: po 16 latach galeria handlowa "La Samaritaine" znów otworzy swe podwoje

2021-05-30 12:20 aktualizacja: 2021-05-30, 12:22
Widok ogólny elewacji nowo wyremontowanego domu towarowego „La Samaritaine” w Paryżu Fot. PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON
Widok ogólny elewacji nowo wyremontowanego domu towarowego „La Samaritaine” w Paryżu Fot. PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON
Założona w 1870 r. słynna galeria handlowa "La Samaritaine", która przez ostatnie 16 lat przechodziła remont, otworzy 19 czerwca swe podwoje - pisze AFP powołując się na kierownictwo koncernu LVMH, który od 2001 r. jest głównym udziałowcem galerii.

Galeria jest przy rue de Rivoli na prawym brzegu Sekwany. Została zamknięta w 2005 r. w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa i koniecznością renowacji zagrożonego wystroju w stylu art deco.

Twórcami "Samarytanki" byli Ernest Cognacq i Louise Jaÿ. Wyłączona z użytkowania galeria miała być ponownie otwarta w 2020 r. w 150 rocznicę swego powstania. W związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną grupa LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) zdecydowała się jednak na przesunięcie uroczystości o rok.

Renowacja ekskluzywnej domu handlowego pochłonęła łącznie 750 mln euro i obfitowała w cały szereg perypetii. W latach 2012-15 r. prace zawieszono w związku z toczącymi się postępowaniami administracyjnymi. Jedno ze stowarzyszeń miłośników zabytków zaskarżyło bowiem decyzję o przeszkleniu od strony rue de Rivoli fasady historycznego budynku, który stał się jednym z symboli Paryża. Sprawiło to, że ponowne otwarcie "La Samaritaine" zaplanowane na 2015 r. okazało się niemożliwe.

Po wznowieniu prac pierwotny projekt uległ dalszej modyfikacji w związku z tym, że LVMH nabyła również pobliski hotel Cheval Blanc (Biały Koń) również utrzymany w stylu art deco. Luksusowy obiekt z 72 pokojami i apartamentami wchodzi w skład czterech budynków, które złożyły się na ekskluzywny kompleks handlowo-usługowy.

Sama galeria handlowa będzie dysponować powierzchnią 20 tys. metrów i będzie administrowana przez należącą do LVHM spółkę DFS, dzieki której 600 najsłynniejszych i najbardziej wyszukanych światowych marek będzie do nabycia w sklepach zlokalizowanych w nowo otwartej galerii. (PAP)

liv/

TEMATY: