Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską. Zakończyło się niezwykłe zjawisko

2021-06-10 13:25 aktualizacja: 2021-06-10, 14:36
Zakopane, 10.06.2021. Obrączkowe zaćmienie Słońca widziane z Zakopanego. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Zakopane, 10.06.2021. Obrączkowe zaćmienie Słońca widziane z Zakopanego. Fot. PAP/Grzegorz Momot
W czwartek doszło do zaćmienia Słońca. W Polsce było widoczne jako częściowe. W różnych miastach można było oglądać to zjawisko przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów.

W naszym kraju zjawisko to widoczne było jako zaćmienie częściowe. W Warszawie zaczęło się o godz. 11.55, a maksymalną fazę (około 0,20) osiągnęło o 12.54. Zakończyło się o 13.54. W innych miejscowościach poszczególne momenty mogły różnić się o kilka-kilkanaście minut, jak choćby w Poznaniu, gdzie zaćmienie rozpoczęło się o godz. 11:45, maksymalną fazę obserwowano o 12:46. Zjawisko zakończyło się o 13:48.

Największa faza widoczna była w północnej Polsce - np. w Gdańsku czy Szczecinie. Z kolei w południowej części kraju część Słońca zakryta przez Księżyc była najmniejsza.

W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.

Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Zaćmienia częściowe z terenów naszego kraju obserwujemy stosunkowo najczęściej. Następne przypadnie 25 października 2022 roku. na zaćmienie całkowite poczekamy do 2075 roku, zaś zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju nastąpi dopiero w 2135 roku. (PAP)

lozo/

TEMATY: