Dziś w Balicach debata dotycząca Polskiego Ładu dla rolnictwa

2021-06-12 07:00 aktualizacja: 2021-06-12, 12:27
Minister rolnictwa Grzegorz Puda Fot. PAP/Hanna Bardo
Minister rolnictwa Grzegorz Puda Fot. PAP/Hanna Bardo
W sobotę w południe w podkrakowskich Balicach z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy odbędzie się debata dotycząca propozycji dla rolnictwa zawartych w Polskim Ładzie.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu; projekty dotyczące tych obszarów mają być przygotowane i przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni. Chodzi m.in. o wyższe dopłaty do paliwa rolniczego - do 110 zł/1 ha oraz ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Planowane wejście w życie tych rozwiązań to czwarty kwartał br. "W ciągu tych 100 dni, w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego" - zapowiedział wówczas szef rządu.

"Chcemy też ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do stołu" - dodał premier. Jak dodał, chodzi o skrócenie drogi "od pola do stołu", by ograniczyć marże pośredników, by ograniczyć wpływ potężnych sieci handlowych i grup. "Musi być tutaj sprawiedliwy system" - podkreślił.

Polski Ład propozycje dla rolnictwa 

Pod koniec maja Morawiecki zapewnił, że Polski Ład proponuje rolnikom i polskiej wsi liczne i istotne działania, które mają podnieść polskie rolnictwo na jeszcze wyższy poziom. Zaznaczył, że program rolny, który jest częścią Polskiego Ładu, koncentruje się na kilku zasadniczych obszarach.

"Pierwszy to poprawa stanu finansowego, możliwości inwestycyjnych rolników, mieszkańców wsi. Tutaj mam na myśli zarówno wszelkiego typu inwestycje rolne, jak również inwestycje, które rozwijają wieś. Przeznaczamy na to bezprecedensową kwotę. To około 34 mld euro, co w połączeniu ze środkami krajowymi da kwotę znacząco większą niż poprzednia perspektywa" - mówił wówczas szef rządu.

Według ministra rolnictwa Polski Ład ma poprawić życie w wielu obszarach, także na wsi. Zmiany dla tych mieszkańców mają wprowadzić zapisy w dwóch ustawach – o rodzinnych gospodarstwach rolnych oraz o kodeksie rolniczym.

Pierwszy projekt ma dotyczyć możliwości przechodzenia na emeryturę bez zdawania gospodarstwa. Rząd chce też zachęcić młodych ludzi, by pozostawali na wsi i mieli zapewnione dobre warunki życia i możliwości rozwoju, ze żłobkami, przedszkolami czy szerokopasmowym internetem – mówił Puda. Trzeci cel to korzystne dla rolników zmiany dotyczące legislacji i podatków czy akcyz – dodał minister. (PAP)

autor: Rafał Białkowski