Witek o Polskim Ładzie: chcemy, żeby Polacy żyli tak, jak Europejczycy na Zachodzie

2021-06-19 13:10 aktualizacja: 2021-06-19, 16:02
 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (P) Fot. PAP/Wojtek Jargiło
 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (P) Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Chcemy, aby Polska się rozwijała, aby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na Zachodzie - mówiła w sobotę na Lubelszczyźnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przedstawiając założenia programu Polski Ład. Zapowiedziała, że prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu izby.

 

"Czas nie stoi w miejscu, musimy iść do przodu" - mówiła Witek w sobotę w Tomaszowie Lubelskim odnosząc się do programu Polski Ład.

"Przygotowaliśmy projekt skierowany właściwie do wszystkich - Polski Ład" - wskazała Witek. Dodała, że chodzi o to, aby po roku zastoju związanego z pandemią iść do przodu. "Chcemy, aby Polska się rozwijała, żeby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na zachodzie Europy" - podkreśliła. Przypomniała, że w czasie pandemii ruszyły "programy pomocowe ze strony rządu, nie tylko dla przedsiębiorców". "Żaden z programów społecznych nie został zatrzymany, wstrzymany ani zlikwidowany" - zaznaczyła.

Jak dodała, skuteczna realizacja Polskiego Ładu będzie możliwa przy akceptacji i wsparciu społeczeństwa.

"Wszystkie programy, które mamy do tej pory są podtrzymywane. Proponujemy kolejne" - podkreśliła marszałek Sejmu, odnosząc się do Polskiego Ładu. Dodała, że zmiany dotyczą m.in. sfery podatkowej: podniesienia kwoty wolnej od podatku, podniesienia drugiego progu podatkowego 32-proc. do 120 tys. zł. "Z tego skorzysta 18 mln Polaków" - stwierdziła.

Witek zwróciła uwagę, że Polski Ład będzie realizowany m.in. ze środków budżetu państwa i pieniędzy unijnych. "Rodzina jako centrum naszych działań, ale wokół mnóstwo programów, które mają przyspieszyć rozwój Polski, wprowadzić nas ponownie na ścieżkę szybkiego rozwoju, na której byliśmy jeszcze w 2019 r." - wskazała Witek.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polski Ład to program długofalowy, a w pierwszej kolejności będą następowały zmiany w systemie podatkowym, aby ulżyć osobom o najniższych dochodach. "Nie wszystko można zrobić od razu, ale chcemy przede wszystkim unormalnić system podatkowy, on także dotyczy polskich rodzin. Do tej pory w Polsce mieliśmy taki system, że ci najbogatsi praktycznie nie odczuwali ciężarów podatkowych, największe ciężary odczuwali ci, którzy zarabiali najmniej, a także emeryci" – powiedziała Witek.

Zapowiedziała, że prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu. "Mam zapowiedź ze strony pana premiera, że już na następnym posiedzeniu Sejmu, na najbliższym, wpłynie jedna z ustaw z pakietu Polskiego Ładu a potem będą wpływały kolejne. To jest bardzo ważne, bo te ustawy podatkowe chcielibyśmy przeprocedować jeszcze przed wakacjami, tak, żeby to było możliwe do wdrożenia w życie od 1 stycznia 2022 r." – powiedziała marszałek Sejmu.

"Bierzemy się do pracy, w tej chwili w rządzie powstają ustawy, duży pakiet tych ustaw i one będą sukcesywnie spływać do parlamentu, a ja na pewno nie będę ich opóźniać, wręcz odwrotnie - jak będzie taka potrzeba, to będę organizować albo dodatkowe dni, albo dodatkowe posiedzenia Sejmu" – zapowiedziała Witek.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

liv/