Lek na tasiemca może pomóc w walce z koronawirusem

2021-06-21 18:55 aktualizacja: 2021-06-21, 18:59
Fot.  EPA/FRANCIS R. MALASIG
Fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG
Berlińska klinika Charite poinformowała w poniedziałek, że testuje zastosowanie leku przeciwpasożytniczego niklozamid, używanego do zwalczania zakażenia tasiemcem, w leczeniu infekcji koronawirusowych. Wyniki są obiecujące - napisał portal rbb24.

"Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Zakażeniami w Charite i Uniwersytetu w Bonn przeanalizowali, w jaki sposób wirus przeprogramowuje metabolizm komórki gospodarza na swoją korzyść" - pisze portal.

Jak informują na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications", udało im się zidentyfikować cztery substancje aktywne, które hamują rozmnażanie się wirusa w komórkach.

"Niklozamid wykazał najsilniejszy efekt w naszych badaniach hodowli komórkowych, a ponadto jest to lek, który od lat jest dopuszczony do stosowania w infekcjach tasiemcem" - wyjaśnia Marcel Mueller z Instytutu Wirusologii w Charite.  Jest również dobrze tolerowany w potencjalnie skutecznych dawkach. "Sądzimy, że jest to najbardziej obiecujący z czterech nowych kandydatów na leki" - podkreśla.

W badaniu klinicznym Charite chce teraz sprawdzić, czy lek jest bezpieczny w stosowaniu, tolerowany i skuteczny u pacjentów z niedawno zdiagnozowanym Covid-19.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)