Maląg: w tym roku powstanie 113 nowych domów i klubów seniora

2021-07-02 11:27 aktualizacja: 2021-07-02, 12:02
Klub seniora. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Klub seniora. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W tym roku powstanie 113 nowych dziennych domów seniora i klubów seniora, w Wielkopolsce powstanie kolejnych 15 - powiedziała w piątek na otwarciu Klubu Senior + w Sośniach (Wielkopolskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Klub seniora w Sośniach powstał jeszcze pod koniec ub. roku. Inwestycja kosztowała 188 tys. zł,  dofinansowanie z Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 wyniosło 150 tys. zł. Z powodu pandemii jego oficjalne otwarcie mogło nastąpić dopiero teraz. Będzie służył seniorom i osobom niepełnosprawnym.

Marlena Maląg podkreśliła, że ambicją obecnych władz jest stworzenie seniorom warunków do tego, by "jesień życia była czasem odpoczynku, ale też czasem, który można spędzać z drugim człowiekiem".

"Polityka polskiego państwa, rządu premiera Morawieckiego to przede wszystkim podziękowanie dla seniorów. Zrównoważony i dynamiczny rozwój we wszystkich obszarach – to staramy się robić. Mówiąc o polityce prorodzinnej to jest to oczywiście wsparcie rodzin z małymi dziećmi, troska o to, abyśmy wyszli z pułapki demograficznej, ale w tej polityce seniorzy są w centrum uwagi" – zapewniła.

"To nie są tylko słowa, to są konkretne działania, które przez te ostatnie 5 lat realizujemy: w tym roku po raz trzeci była wypłacona 13. emerytura, Ona, już jako świadczenie stałe, będzie wypłacana rokrocznie. W tym roku będzie też 14. emerytura - jako świadczenie jednorazowe" – dodała minister.

Jak podkreśliła, seniorom przysłużą się również rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie.

"Wspieramy też działalność samorządów, poprzez programy skutkujące powstawaniem domów i klubów seniora, także organizacje pozarządowe - poprzez program Aktywni+ , w ramach którego organizacje przygotowują ciekawe projekty dla seniorów" – powiedziała.

 Maląg: w Polsce jest już około tysiąca domów i klubów seniora

Minister zaznaczyła, że domy i kluby seniora cieszą się w całym kraju bardzo dużym zainteresowaniem, cały czas powstają następne.

"Kiedy obejmowaliśmy rządy, tych domów i klubów było w Polsce ponad 90. Dzisiaj jest ich około tysiąca, a w tym roku powstanie dodatkowo 113. W Wielkopolsce jest obecnie 85 takich miejsc, jeszcze w tym roku zostanie uruchomionych kolejnych 15" – zapowiedziała.

Maląg poinformowała, że na domy i kluby seniora oraz na program Aktywni+ w najbliższych 5 latach zarezerwowanych jest 500 mln zł.

Otwarty w piątek klub powstał w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sośniach. Funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośniach.

"Zapewni wsparcie seniorom, osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 plus, mieszkańcom gminy, poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, kompensowanie skutków samotności, niesamodzielności czy niepełnosprawności, a także promocję aktywnego i godnego życia w wieku senioralnym" – powiedział wójt gminy Sośnie Stanisław Budzik.

Jak podkreślił, klub ma być miejscem spotkań i integracji. Będzie organizować zajęcia z muzykoterapii, sprawnościowe, warsztaty kulinarne, artystyczne czy informatyczne.

"Dla władz gminy powstanie takiego miejsca jest kamieniem milowym w drodze do podniesienia standardu życia społecznego mieszkańców. Często dla osób starszych ważna jest sama możliwość spotkania i rozmowy. Jestem przekonany, że będzie to ciekawe i praktyczne miejsce dla naszych seniorów oraz osób niepełnosprawnych" – dodał.

W budynku do dyspozycji klubowiczów jest sala spotkań, pomieszczenie kuchenne, łazienka, szatnia i sala ćwiczeń. Sam klub został wyposażony w sprzęt RTV, laptopy z dostępem do internetu i sprzęt wspomagający ruch. Pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

est/