Gowin: Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach

2021-07-02 13:55 aktualizacja: 2021-07-02, 15:12
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej nt. zawarcia umowy spółki SIM – KZN w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej nt. zawarcia umowy spółki SIM – KZN w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach - powiedział w piątek w Toruniu minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wicepremier uczestniczył w podpisaniu aktu notarialnego spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN-Toruński".

Spółka SIM "KZN-Toruński" zajmie się budową tanich mieszkań na wynajem w 17 gminach województwa kujawsko-pomorskiego.

"Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach. Dla ludzi, których nie stać na kupno swojego mieszkania przez zaciągnięcie kredytu hipotecznego na warunkach rynkowych. Dla ludzi, którzy ciężko i uczciwie pracują i mogą regularnie płacić rozsądny czynsz" - mówił Gowin.

W jego ocenie realizacja takiego celu jest możliwa tylko przy dobrej współpracy rządu i samorządu.

"Samorządy dysponują gruntami pod budowę, kontrolują proces planowania przestrzennego oraz najlepiej znają potrzeby mieszkańców i lokalny rynek. Zadaniem rządu jest zapewnić odpowiednie przepisy i wsparcie finansowe. Na tych właśnie założeniach oparte są SIM-y, czyli spółki realizujące ideę budownictwa społecznego. Ich zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem" – mówił minister rozwoju, pracy i technologii.

W ocenie szefa MRPiT opracowane i wdrożone przez ten resort rozwiązania "realnie i skutecznie wspierają samorządy w zwiększaniu zasobu mieszkaniowego".

"Niezmiernie cieszy mnie tempo, w jakim rozwija się ta forma współpracy. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie SIM-y powstaną już w każdym województwie, a spółki równie szybko rozpoczną budowę mieszkań. Warto zaznaczyć, jakie to będą mieszkania. Otóż społeczne inicjatywy mieszkaniowe budują lokale na wynajem z umiarkowanym czynszem" – wskazała  wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Podczas konferencji podkreślono, że przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości razem z wiceminister Iwoną Michałek w pół roku odwiedzili 60 gmin w regionie.

"Nasza obecność tutaj to efekt pracy wielu osób, które razem ze mną od ponad sześciu miesięcy czuwały nad tym projektem, abyśmy mogli ogłosić, że w województwie kujawsko-pomorskim powstanie ponad 1200 nowych mieszkań. To ponad 1200 nowych możliwości dla województwa, a w szczególności dla tych siedemnastu samorządów, na których terenie powstaną osiedla mieszkaniowe" – mówiła Michałek.

Prezydent Torunia Michał Zaleski ocenił, że formuła współpracy w ramach spółki jest bardzo dobra i odpowiednia dla realizacji takich planów inwestycyjnych. W jego ocenie bowiem wymusza na wszystkich partnerach współodpowiedzialność.

SIM "KZN–Toruński" będzie odpowiadał za budowę mieszkań w miastach: Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Lipno, Rypin i Toruń oraz gminach: Aleksandrów Kujawski, Dobrzyń nad Wisłą, Fabianki, Gruta, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Lubraniec, Łysomice, Skępe, Świecie nad Osą, Wielgie.

Zgodnie z projektem w sumie ma powstać ponad 1200 mieszkań. Podczas konferencji w Toruniu podkreślano, że być może to dopiero początkowa i wstępna liczba. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

est/