Szef BioNTech: wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 może dać efekt odwrotny do zamierzonego

2021-07-12 16:49 aktualizacja: 2021-07-12, 16:53
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Współzałożyciel niemieckiego koncernu biotechnologicznego BioNTech Ugur Sahin powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast nakazu należy postawić na edukację i przejrzystość - podkreślił.

We Francji, wraz ze wzrostem zachorowań bardziej zaraźliwym wariantem Delta, rozgorzała debata o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. W rozmowie opublikowanej w poniedziałek na łamach francuskiej gazety ekspert wyraził jednak przekonanie, że pozostawienie kwestii szczepień przeciw Covid-19 w zakresie "indywidualnej odpowiedzialności" w połączeniu z edukacją na ten temat da lepszy skutek niż odgórny nakaz.

Sahin zaznaczył, że szczepionka przeciw Covid-19, opracowana przez jego firmę wraz z amerykańskim koncernem Pfizer, wykazuje w badaniach 89-proc. skuteczność przeciw wariantowi Delta koronawirusa, zastrzegł jednak, że nie wyklucza się w przyszłości potrzeby podania dawki przypominającej w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się zakaźnego wariantu.

Jak pisze "Le Figaro", koncern BioNTech śledzi kolejne mutacje koronawirusa i szacuje w latach 2021-2022 będzie w stanie wyprodukować 6 mld dawek preparatu. (PAP)