Prezydent RP do policjantów: każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek

2021-07-21 14:03 aktualizacja: 2021-07-21, 15:43
Prezydent RP Andrzej Duda podziękował policjantom za doskonałą służbę oraz podkreślił, że należy się im za to szacunek. Centralne obchody Święta Policji odbyły się w środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

"Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca" – powiedział Duda.

"Proszę, żebyście moje wyrazy szacunku przekazali swoim najbliższym. Oni zawsze czekają na wasz powrót ze służby. Życzę wszystkim państwu, żebyście zawsze wracali i żeby zawsze ktoś na was z radością i uśmiechem czekał; żeby nawet wtedy, kiedy ryzykujecie, kończyła się ona szczęśliwie" - oznajmił.

Prezydent podkreślił, że każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek za służbę, którą wykonuje

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Wręczone zostały nominacje generalskie siedmiu oficerom. 

Witek: przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie, nie jesteśmy sami 

Przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa - mówiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas centralnych obchodów Święta Policji.

Marszałek Sejmu przypomniała w swym przemówieniu, że dwa lata temu obchodzono jubileusz, którym polska policja wkroczyła w drugie stulecie. "Wszyscy wtedy podkreślaliśmy, jak wielką rolę odgrywa polska policja" - mówiła. "Minęły dwa lata, czy coś się zmieniło" - dopytywała. "Policjanci się nie zmienili. Są jednakowo dobrze wyszkoleni, spełniają swoją służbę w sposób niezwykle odpowiedzialny, wypełniając rotę przysięgi, jaką dzisiaj mogliśmy znowu usłyszeć" - podkreślała.

"Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele" - zauważyła Witek. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem", jakim jest koronawirus. "Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły" - mówiła do funkcjonariuszy.

"W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa" - podkreślała.

Zwracała równocześnie uwagę, że pandemia pokazała także wiele trudnych sytuacji. "Niektórzy nie rozumieli, że trzeba się podporządkowywać nakazom, które przecież miały chronić nasze życie. Policjanci często spotykali się z agresją" - mówiła. "A przecież policjant w mundurze na służbie reprezentuje państwo polskie i nie wolno nikomu atakować policjanta na służbie. Na to nie wolno się nigdy godzić" - podkreślała.

Witek dziękowała równocześnie wszystkim funkcjonariuszom za trudną, odpowiedzialną i pełną poświęcenia służbę, jaką pełnili w tym wyjątkowo trudnym czasie. Dziękowała również wszystkim pracownikom cywilnym policji oraz gratulowała tym, którzy dopiero wstępują do służby. "Świadomy wybór munduru policjanta to jest wielka rzecz" - powiedziała.

Prosiła także, by w trudnych sytuacjach przypominali sobie, po co włożyli mundur. "To właśnie wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem" - zwróciła się do policjantów. 

Kamiński do policjantów: dziękuję wam za ciężką i efektywną służbę

Trzeba podziękować wam za ciężką służbę, ale i za efekty tej służby. A te efekty są bardzo dobre - powiedział w środę podczas Centralnych obchodów Święta Policji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczył minister, "Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie. Polacy czują się bezpieczni w swoich domach i czują się bezpieczni na ulicach swoich miejscowości. To są oceny międzynarodowych wyspecjalizowanych instytucji".

"To jest miara sukcesu polskiej policji i każdego z was. Każdego funkcjonariusza, który swoim zaangażowaniem dołożył swoją cegiełkę do bezpieczeństwa naszego kraju. Ten sukces nie wziął się z niczego. Ten sukces wziął się z waszej determinacji, waszej odwagi, z waszej konsekwencji w zwalczaniu przestępczości w naszym kraju" - mówił do policjantów Kamiński.

Zapewnił też prezydenta i policjantów, że ministerstwo pracuje nad nową ustawą modernizacyjną dla polskiej policji. "Musimy zmierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami XXI wieku. Musimy inwestować w nowy sprzęt, nowoczesne technologie, nowoczesną infrastrukturę ale przede wszystkim musimy inwestować w ludzi. W naszych funkcjonariuszy" - wskazał Kamiński. Obiecał też większe inwestycje w "szkolnictwo policyjne i łatwiejszy dostęp do kursów policyjnych".

Pogratulował i podziękował funkcjonariuszom za wieloletnią służbę i za sukcesy. Wspominał też o nowych policjantach, zaprzysiężonych podczas środowej uroczystości. "Wierzę, że wśród was są przyszli generałowie policji" - powiedział minister SWiA. Podziękował również pracownikom cywilnym. (PAP)

autorzy: Wojciech Kamiński, Bartłomiej Figaj, Daria Kania, Marta Stańczyk

liv/