Święcenie samochodów w dniu św. Krzysztofa w Tychach

2021-07-25 20:12 aktualizacja: 2021-07-26, 08:17
 Biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk (4P) podczas święcenia pojazdów w Tychach Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk (4P) podczas święcenia pojazdów w Tychach Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Setki kierowców przyjechało w niedzielę na odpust w parafii św. Krzysztofa w Tychach, gdzie co roku odbywa się jedna z największych w Polsce uroczystości święcenia pojazdów w dniu patrona podróżnych.

W tyskim kościele odprawiono mszę św. w intencji kierowców, podczas której modlono się m.in o ich trzeźwość. Samochody pobłogosławił i poświęcił następnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk.

Tychy – gdzie mieści się fabryka Fiata i działa wiele innych firm przemysłu samochodowego – bywają nazywane stolicą polskiej motoryzacji. Patronem miasta jest właśnie św. Krzysztof.

Tylko w lipcu, który nie dobiegł jeszcze końca, w wypadkach na śląskich drogach zginęły 4 osoby, a policyjne kontrole ujawniły 442 nietrzeźwych kierowców.

Jak poinformowała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka, w śląskich więzieniach przebywają obecnie 92 osoby skazane za spowodowanie wypadku lub katastrofy będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W zakładach karnych jest też 669 osób, które kierowały pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, na ogólną liczbę 5907 wszystkich skazanych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

liv/ 

TEMATY: