W czwartek Świątek i Kubot walczą o półfinał miksta, emocje w żeglarstwie i judo

2021-07-28 19:02 aktualizacja: 2021-07-29, 08:14
Polacy Iga Świątek (L) i Łukasz Kubot (P) Fot. PAP/Leszek Szymański
Polacy Iga Świątek (L) i Łukasz Kubot (P) Fot. PAP/Leszek Szymański
W czwartek Iga Świątek i Łukasz Kubot postarają się powetować sobie wcześniejsze niepowodzenia na kortach w Tokio. Polscy tenisiści wystąpią w ćwierćfinale miksta. Rywalizację kontynuują żeglarze, biało-czerwoni mają tam kilka medalowych szans. W judo wystąpi mistrzyni Europy Beata Pacut.

Rywalizacja w grze mieszanej to najkrótsza droga do strefy medalowej w igrzyskach (spośród konkurencji tenisowych), ponieważ wystartowało zaledwie 16 par, czyli zmagania rozpoczęły się od 1/8 finału.

Świątek i Kubot pokonali w pierwszej rundzie Francuzów Fionę Ferro i Pierre-Hugues Herberta 6:3, 7:6 (7-3).

Rywalami biało-czerwonych na otwarcie mieli być Hiszpanie Paula Badosa i Pablo Carreno Busta, ale wcześniej w środę hiszpańska tenisistka nie dokończyła ćwierćfinałowego singla z Czeszką Marketą Vondrousovą. Hiszpanie wycofali się z miksta, a w drabince zastąpili ich Ferro i Herbert.

O awans do strefy medalowej Polacy powalczą w ćwierćfinale z reprezentantami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Jeleną Wiesniną i Asłanem Karacewem, którzy wyeliminowani najwyżej rozstawionych Kristinę Mladenovic i Nicolasa Mahuta z Francji.

To będzie czwarty mecz na korcie numer 1, czyli prawdopodobnie we wczesnych godzinach popołudniowych polskiego czasu.

Mikst Świątek - Kubot to ostatnia szansa na pierwszy w historii medal olimpijski polskich tenisistów. 20-letnia Polka przegrała w poniedziałek z Badosą w drugiej rundzie singla 3:6, 6:7 (4-7). Natomiast Kubot odpadł w pierwszej rundzie debla, gdzie grał razem z Hubertem Hurkaczem.

W singlu, oprócz Świątek, odpadli też Hurkacz, Magda Linette i Kamil Majchrzak.

Kolejne emocje w żeglarstwie 

Emocje czekają kibiców żeglarstwa. Odbędzie się m.in. trzeci i czwarty wyścig w klasie 470, w której po dwóch prowadzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill.

W windsurfingowej klasie RS:X na czwartą pozycję awansował Piotr Myszka. W czwartek odbędą się 10., 11. i 12. wyścig. Identyczny program jest w tej konkurencji u kobiet, gdzie ósma jest obecnie Zofia Noceti-Klepacka.

Siódmy i ósmy wyścig w Laser Radial ma przed sobą Magdalena Kwaśna (obecnie 15. miejsce).

Olimpijskie zmagania rozpocznie judoczka Beata Pacut, aktualna mistrzyni Europy, której rywalką o godz. 4.00 w eliminacjach kat. 78 kg będzie Sarah-Myriam Mazouz z Gabonu.

"Mam nadzieję, że po igrzyskach spotkamy się w równie dobrych nastrojach. Mistrzostwo Europy i medal na Grand Slam upewniły mnie, że naprawdę mogę wygrać z każdą zawodniczką. Widzę efekty mojej ciężkiej pracy" – mówiła judoczka Czarnych Bytom jeszcze przed wylotem do Tokio.

Do rywalizacji indywidualnej staną w czwartek łucznicy. O godz. 6.50 w 1/32 finału Sylwia Zyzańska zmierzy się z Włoszką Lucillą Boari, natomiast o 10.31 - również w tej fazie rywalizacji - rywalem Sławomira Napłoszka będzie Holender Steve Wijler.

Zyzańska rywalizację w Tokio zaczęła od zajęcia kilka dni temu 42. miejsca w rundzie rankingowej. Włoszkę Boari sklasyfikowano wówczas na 23. pozycji. Natomiast Napłoszek był 59. w rundzie rankingowej, a Holendra Wijlera sklasyfikowano na szóstej pozycji.

Radosław Kawęcki w w półfinale na 200 m st. grzbietowym

O godz. 4.04 do basenu skoczy Radosław Kawęcki, który wystąpi w półfinale na 200 m st. grzbietowym. W eliminacjach doświadczony pływak zajął szóste miejsce, odpadł natomiast Jakub Skierka.

W sesji wieczornej (czyli południe polskiego czasu) w eliminacjach zaprezentują się Paweł Korzeniowski i Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym, później Laura Bernat na 200 m st. grzbietowym, a następnie sztafeta mieszana na 4x100 m st. zmiennym.

Olimpijską rywalizację rozpoczną golfiści, z udziałem Adriana Meronka. Start 1. rundy już o godz. 0.30.

W tej dyscyplinie z powodu koronawirusa zabraknie kilku znanych zawodników. Pozytywny wynik testu miał m.in. lider światowego rankingu golfistów Hiszpan Jon Rahm, jeden z faworytów rywalizacji. Wcześniej wycofali się także Amerykanie - szósty zawodnik światowego rankingu Justin Thomas i zwycięzca British Open Collin Morikawa.

W strzelectwie odbędą się eliminacje w trapie kobiet (Sandra Bernal zajmuje 19. miejsce po pierwszym dniu), a także w konkurencji pistolet sportowy 25 m kobiet - precyzja, gdzie wystąpi Klaudia Breś. Kilka dni wcześniej ta zawodniczka nie awansowała do finału strzelania z pistoletu pneumatycznego na dystansie 10 m.

Natomiast w wioślarstwie o godz. 1.50 Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski popłyną w finale B dwójki podwójnej wagi lekkiej. (PAP)

io/

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hJDIybEiHC8" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>